آلفا تست چیست؟

آلفا تست (Alpha Test) در اصل نام یک موسسه انتشاراتی ایتالیایی است که سال 1987 در شهر میلان تأسیس شده است و کتاب‌هایی را برای آمادگی شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی منتشر می‌کند.

به دلیل شهرت کتاب‌های آموزشی این انتشارات، دوره‌های آمادگی آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ایتالیا هم به همین نام «آلفاتست» مشهور شده است. البته لازم به ذکر است که دانشگاه‌های ایتالیا هر کدام به صورت جداگانه آزمون‌هایی را برای انتخاب دانشجویانشان برگزار می‌کنند.

انتشارات آلفا تست چهار دسته کتاب را جهت آمادگی شرکت در آزمون دانشگاه‌های ایتالیا منتشر می‌کند:

  • کتاب درسی (حاوی مطالبی که ایتالیایی‌ها در دوران مدرسه خوانده‌اند)
  • نمونه سوالات آزمون‌های ورودی سال‌های گذشته
  • کتاب تمرینات حل شده
  • کتاب کوییزها

توجه داشته باشید که سه کتاب آخر با هدف ارائه تمرین‌های بیشتر جهت یادگیری مطالب کتاب درسی  تنظیم شده‌اند  و  این سوالات  عیناً در آزمون‌های سال بعد تکرار نخواهند شد.

آزمونهای ورودی دانشگاه‌ها معمولا در ماه آوریل یا سپتامبر هر سال تحصیلی برگزار می‌شوند. داوطلبین باید توجه داشته باشند که دانشجویان ایتالیایی رقیب آنها در این آزمون‌ها نخواهند بود؛ زیرا دانشگاه‌های ایتالیا ظرفیت جداگانه‌ای را به دانشجویان خارجی اختصاص می‌دهند.

تعداد سوالات آزمون آلفا تست با توجه به رشته متفاوت است اما در سال‌های اخیر عمدتاً این آزمون‌ها حاوی ۶۰ سوال تستی بوده‌اند. در ازای هر پاسخ غلط یک نمره منفی برای داوطلب ثبت خواهد شد.

آزمون‌های آلفا تست در دو بخش منطق زبانی و فرهنگ عمومی  (Ragionamento logico e Cultura generale)  و بخش تخصصی (با توجه به رشته داوطلب) برگزار می‌شوند. کسب نمره قبولی در این آزمون‌ها برای ورود به رشته‌های مهندسی، پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی الزامی است.

, , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست