آزمون آیلتس یک آزمون بین‌المللی برای سنجش سطح زبان انگلیسی افراد است.  نتایج این آزمون در اکثریت قریب به اتفاق کشورها و مراکز آموزشی جهان مورد پذیرش است.

آیلتس مهارت‌های چهارگانه‌ی گفتار (Speaking)، شنیدار (Listening)، خواندن (Reading) و نوشتار (Writing) متقاضیان را ارزیابی می‌کند. آزمون مذکور در هریک از بخش‌های نامبرده دارای ۹ نمره است که میانگین نمرات کسب‌شده به عنوان بند اسکور (Band Score) نهایی فرد تلقی خواهد شد.

نمره‌ی قبولی در آیلتس میزان مشخصی ندارد. این موضوع بستگی به مرکزی دارد که قصد ارائه‌ی مدرک آیلتس به آن را دارید. برخی مراکز نمره‌ی مجموع ۷ و برخی ۶ را می‌پذیرند؛ با وجود این، می‌توان مدعی شد که کمتر مرکزی به آیلتس ۵ رضایت می‌دهد.

گفتنی است بخش گفتاری آزمون IELTS به صورت مجزا و در روز دیگری از سایر مواد امتحانی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این بخش کوتاه‌ترین بخش آزمون آیلتس محسوب می‌شود و تنها ۱۱ تا ۱۴ دقیقه طول می‌کشد. این در حالی است که بخش‌های خواندن و نوشتن هرکدام ۶۰ دقیقه و بخش شنیداری ۴۰ دقیقه به طول می‌انجامند. توضیحات بیشتر در مورد نحوه‌ی برگزاری آزمون آیلتس را می‌توانید در ویدیوی زیر از زبان مدرس باسابقه‌ی آیلتس مرکز زبان دیپلما بشنوید.