زبان آلمانی

زبان آلمانی یکی از زبان های خانواده هندو اروپایی است. این زبان شاخه زبان های ژرمنی غربی به شمار می رود. زبان های آلمانی ، انگلیسی، هلندی، فرانسوی و… از جمله زبان های ژرمنی غربی به حساب می آیند.

این زبان امروزه در اروپای مرکزی متکلمین بسیار زیادی دارد و از آن به عنوان پر گویش ترین زبان اتحادیه اروپا با بیش از ۹۰ میلیون متکلم یاد می شود. برای افرادی که قصد دارند تا به کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنند، زبان آلمانی جایگاه ویژه ای دارد.

زبان آلمانی دارای گویش های مختلفی است که از مهم ترین آن ها می توان به آلمانی بالایی و یا آلمانی پایینی اشاره کرد.

جایگاه ویژه کشور آلمان در اقتصاد دنیا و نقش این کشور در روابط سیاسی با سایر کشورها سبب شده تا یادگیری زبان آلمانی اهمیت بسیار زیادی پیدا کند و کسب و کارهای بسیار زیادی به دنبال استخدام افرادی باشند که به زبان آلمانی تسلط داشته باشند.

زبان آلمانی

نکته بسیار مهمی که در رابطه با زبان آلمانی باید به آن اشاره کرد، گرامر سخت و خاص آن است. از سوی دیگر لهجه آلمانی جزو لهجه های سخت به شمار می رود و هر کسی نمی تواند از عهده صحبت به زبان آلمانی برآید. البته باید به این نکته اشاره کرد که لهجه این زبان بسیار شیرین و خاص است.

تفاوت های دو زبان آلمانی و هلندی

با وجود آن که دو زبان آلمانی و هلندی هر دو ریشه ژرمنی دارند و از سوی دیگر هر دو این زبان ها از خانواده زبان های هندو اروپایی می باشند اما امروزه زبان آلمانی و هلندی دو زبان جداگانه بوده که دارای کلمات، دستور زبان، لهجه ها و گویش های منحصر به فردی هستند.

زبان هلندی امروزه نوشتار منحصر به فردی داشته و لهجه و گویش خاصی نیز دارد و حتی در شمال کشور بلژیک نیز به این زبان صحبت می کنند. از سوی دیگر زبان آلمانی نیز در کشور آلمان و در برخی از نقاط اطراف آن مورد استفاده قرار می گیرد و دارای ساختار مخصوص به خود می باشد.

اگر قصد یادگیری زبان را دارید اما نمی دانید که بین زبان آلمانی و هلندی کدام یک را باید انتخاب کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که زبان هلندی از زبان آلمانی ساده تر است و شما می توانید با سرعت بیشتری آن را فرا گیرید. به صورت کلی زبان هلندی به نسبت زبان آلمانی دارای لغات و گرامر ساده ‌تری است.

آلفا

آلفا تست (Alpha Test) در اصل نام یک موسسه انتشاراتی ایتالیایی است که سال 1987 در شهر میلان تأسیس شده است و کتاب‌هایی را برای آمادگی شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی منتشر می‌کند.

آلفا تست چیست؟

به دلیل شهرت کتاب‌های آموزشی این انتشارات، دوره‌های آمادگی آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ایتالیا هم به همین نام «آلفاتست» مشهور شده است. البته لازم به ذکر است که دانشگاه‌های ایتالیا هر کدام به صورت جداگانه آزمون‌هایی را برای انتخاب دانشجویانشان برگزار می‌کنند.

انتشارات آلفا تست چهار دسته کتاب را جهت آمادگی شرکت در آزمون دانشگاه‌های ایتالیا منتشر می‌کند:

 • کتاب درسی (حاوی مطالبی که ایتالیایی‌ها در دوران مدرسه خوانده‌اند)
 • نمونه سوالات آزمون‌های ورودی سال‌های گذشته
 • کتاب تمرینات حل شده
 • کتاب کوییزها

توجه داشته باشید که سه کتاب آخر با هدف ارائه تمرین‌های بیشتر جهت یادگیری مطالب کتاب درسی  تنظیم شده‌اند  و  این سوالات  عیناً در آزمون‌های سال بعد تکرار نخواهند شد.

آزمونهای ورودی دانشگاه‌ها معمولا در ماه آوریل یا سپتامبر هر سال تحصیلی برگزار می‌شوند.

داوطلبین باید توجه داشته باشند که دانشجویان ایتالیایی رقیب آنها در این آزمون‌ها نخواهند بود؛ زیرا دانشگاه‌های ایتالیا ظرفیت جداگانه‌ای را به دانشجویان خارجی اختصاص می‌دهند.

تعداد سوالات آزمون آلفا تست با توجه به رشته متفاوت است اما در سال‌های اخیر عمدتاً این آزمون‌ها حاوی ۶۰ سوال تستی بوده‌اند.

در ازای هر پاسخ غلط یک نمره منفی برای داوطلب ثبت خواهد شد.

آزمون‌های آلفا تست در دو بخش منطق زبانی و فرهنگ عمومی  (Ragionamento logico e Cultura generale)  و بخش تخصصی (با توجه به رشته داوطلب) برگزار می‌شوند.

کسب نمره قبولی در این آزمون‌ها برای ورود به رشته‌های مهندسی، پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی الزامی است.

آزمون چلی – مدرک CELI زبان ایتالیایی

آزمون چلی – مدرک CELI زبان ایتالیایی

آزمون چلی – مدرک CELI زبان ایتالیایی

گواهی های دانش زبان ایتالیایی (CELI)، گواهی های عمومی زبان هستند که مربوط به دانش آموزان مدارس بزرگسالان می باشند. این گواهی ها، مهارت های زبانی، توانایی به کارگیری زبان در محیط کار و زمینه تحصیلی فرد را تصدیق می کنند.
CELI به نوبه خود انواع مختلفی همچون گواهی چلی مربوط به مهاجران و یا گواهی چلی نوجوانان تقسیم می شود. این تقسیم بندی مخصوصا بر اساس انواع مختلف متن و Task هایی که بر پایه ویژگی های شخصیتی و نیازهای هر کاربر انتخاب شده اند ساخته می شوند و اجازه می دهد ساختار متدهای برگزیده شده در برگه های امتحانی تغییر نکنند.

آزمون ها و گواهی های زبان ایتالیایی چلی (CELI)، در چهارچوب مرجع مشترک اروپایی زبانها (CEFR)، متدهای تصدیق دانش زبانی (متدهای سنتی که در زمینه صدور گواهی هستند) و دشواری هایی مرتبط با مراحل آماده سازی آزمون دارای وجوه اشتراک هستند.

انواع گواهی زبان ایتالیایی چلی (CELI)

وزارت آموزش، دانشگاه ها و تحقیقات ایتالیا، مدرک چلی 3 (CELI 3) را به عنوان یک گواهی معتبر برای تایید دانش زبان ایتالیایی مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاه های ایتالیا مربوط به سهمیه در نظر گرفته شده برای دانشجویان خارجی، تصدیق کرده است.
گواهی های چلی 4 (CELI 4) و چلی 5 (CELI 5) نیز به عنوان گواهی های معتبر برای تصدیق دانش زبان ایتالیایی و با شرایط برابر با دانشجویان ایتالیایی در نظر گرفته شده اند. بدیهی است که هر دانشکده می تواند آزمون ورودی خاص خود را درخواست کند.
وزارت کار و سیاست های اجتماعی گواهینامه های CELI را در زمینه مهاجرت به رسمیت می شناسد و به ترویج گسترش آن از طریق مشارکت در برنامه های یادگیری دانش زبان ایتالیایی برای بزرگسالان و افراد خردسال همت می گمارد.
همچنین کشورهای یونان و ترکیه گواهینامه های CELI را به عنوان عناوین معتبر زبانی در مدیریت عمومی، به رسمیت می شناسند.

آزمون CELI (چلی) زبان ایتالیایی سطح A1-C2

گواهی های CELI (چلی) ها بر اساس چهارچوب مرجع مشترک اروپایی زبانها (CEFR) به 6 سطح تقسیم می شوند و در سه مقطع و جلسه امتحانی برگزار می شوند. آزمون های چلی برای برگزاری در سه مقطع از سال شامل ماه مارس (تنها برای CELI Impatto – A1، CELI 1، CELI 2 و CELI 3)، ماه ژوئن و ماه نوامبر برگزار می شوند.

سطح CELI Impatto – A1

سطح A1 چلی (CELI Impatto – A1) آشنایی با زبان ایتالیایی در سطح A1 چهارچوب مرجع مشترک اروپایی زبانها (CEFR) را تصدیق می کند.

سطح CELI 1 – A2

سطح A2 چلی (CELI 1 – A2) آشنایی با زبان ایتالیایی در سطح A2 چهارچوب مرجع مشترک اروپایی زبانها (CEFR) را تصدیق می کند.

سطح CELI 2 – B1

سطح B1 چلی (CELI 2 – B2) گواهی دانش زبان ایتالیایی در سطح B1 چهارچوب مرجع مشترک اروپایی زبانها (CEFR) می باشد.

سطح CELI 3 – B2

سطح B2 چلی (CELI 3 – B2) به منزله تایید دانش زبان ایتالیایی در سطح B2 چهارچوب مرجع مشترک اروپایی زبانها (CEFR) می باشد.

سطح CELI 4 – C1

سطح C1 چلی (CELI 4 – C1) اشراف به زبان ایتالیایی در سطح C1 چهارچوب مرجع مشترک اروپایی زبانها (CEFR) را مورد تایید قرار می دهد.

سطح CELI 5 – C2

سطح C2 چلی (CELI 5 – C2) اشراف شرکت کننده آزمون چلی به زبان ایتالیایی در سطح C1 در چهارچوب مرجع مشترک اروپایی زبانها (CEFR) را تصدیق می کند.

آزمون تومر

آزمون تومر

آزمون تومر TÖMER به عنوان یکی از معتبرترین مدارک زبان ترکی استانبولی، پیش نیاز اصلی ورود به دانشگاه‌های دولتی و ترک زبان کشور ترکیه است. تومر نام اختصاری مرکز آموزش زبان ترکی استانبولی تلقی می‌شود و آزمون تومر همانند مدارک زبان انگلیسی تافل و آیلتس از اهمیت زیادی برای تحصیل در ترکیه و ورود به دانشگاه‌های این کشور برخوردار است.

آزمون تومر دارای سطوح مختلفی از سطح A1 تا سطح C1 است و مجموع نمرات دریافتی شما در این آزمون بیانگر سطح شما در زبان ترکی استانبولی خواهد بود. دوره زبان ترکی استانبولی و آزمون تومر شامل ۱۲ سطح است که شامل ۴ سطح مبتدی، ۴ سطح متوسط و ۴ سطح پیشرفته می‌شود.

معرفی انواع مختلف آزمون TCF

اگر شما تمایل دارید مهارت های زبان فرانسه خود را به صورت جامع برای مقاصد شخصی، آکادمیک یا حرفه ای ارزیابی کنید، در آزمون TCF TP شرکت کنید. برای جزئیات بیشتر می توانید به صفحه آزمون TCF TP مراجعه کنید.

 

آزمون TCF Québec

شما مایل به مهاجرت و اقامت بلند مدت در کبک هستید، پس باید سطح زبان فرانسه خود را برای درخواست مهاجرت از طریق آزمون TCF کبک ارزیابی کنید. برای جزئیات بیشتر به صفحه TCF pour le Québec مراجعه کنید.

آزمون TCF DAP

شما دانش آموز هستید و تصمیم به ادامه تحصیل در سال اول مقطع لیسانس یکی از دانشگاه های کشور فرانسه و یا ادامه تحصیل در مدرسه معماری فرانسه را دارید.می توانید مدرک آزمون TCF DAP را برای این منظور دریافت نمایید.

TCF برای تابعیت فرانسه

TCF pour l’accès à la nationalité française برای متقاضیان اخذ تابعیت کشور فرانسه می باشد یکی از ملزومات اخذ تابعیت ارائه مدرک دانش زبان فرانسه می باشد و آزمون TCF ANF برای همین منظور می باشد.

 

معرفی انواع مختلف آزمون TCF

آزمون تف

معرفی کامل آزمون تف، Test d’Evaluation de Français

آزمون TEF در سال 1998 توسط مرکز زبان فرانسه CCI Paris ile-de-France طراحی شد و معیاری بین المللی برای ارزیابی دانش و مهارت های شما در زبان فرانسه به حساب می آید.

این آزمون در سال 2012 توسط وزارت آموزش ملی، آموزش عالی و تحقیقات به رسمیت شناخته شد و به عنوان یک بخش از پیش ثبت نام در دانشگاه ها معتبر ارزیابی شد.

چرا می بایست در آزمون تف شرکت کرد؟

 • تحصیل در فرانسه (TEF برای ادامه تحصیل در دانشگاه های فرانسه)
 • برای شهروندی فرانسه ( TEF برای قبول تابعیت فرانسه)
 • برای مهاجرت به کانادا و کسب شهروندی کانادا (TEF CANADA)
 • برای مهاجرت به کبک (TEFAQ)
 • برای تایید سطح مهارت فرانسه در محیط کار، برای ارزیابی سطح مهارت فرانسه کارمندان در پروسه استخدام، برای تعیین سطح دانشجویان به منظور ادامه تحصیل در خارج از کشور و غیره

آزمون TEF به چه ترتیب انجام می گیرد؟

آزمون تف می تواند به صورت الکترونیکی یا کاغذی باشد. هیچ مدرک قبلی برای آزمون مورد نیاز نیست، تنها لازم است داوطلب بالای 16 سال باشد.

هدف آزمون TEF ارزیابی مهارت های زبان فرانسه داوطلب در سیستمی هفت سطحی می باشد که از سطح 0+ (مهارت های پایه) تا سطح 6 (تسلط کامل) متغیر است. این مقیاس به شرح زیر است:

 • 6 سطح مهارت A1 تا C2 چهارچوب مرجع زبانها در اروپا برای سطوح مهارت زبانی (CEFR)
 • 12 معیار مهارت زبان کانادایی (NCLC-niveaux de compétence linguistique canadiens)

آزمون تف شامل پنج قسمت است؟

آزمون های متنی تف (سه آزمون)

 • Compréhension écrite یا مهارت درک مطلب (Reading)؛ 60 دقیقه، 50 آیتم، 300 نمره
 • Expression écrite یا مهارت نوشتن (Writing)؛ 60 دقیقه، تکمیل دو موضوع، 450 نمره
 • Lexique et structure یا واژگان و ساختار زبانی؛ 30 دقیقه، 40 آیتم، 240 نمره

آزمونهای شفاهی تف (دو آزمون)

 • Compréhension orale یا مهارت شنیداری  (listening)؛ 40 دقیقه، 60 سوال، 360 نمره
 • Expression orale  یا مهارت گفتاری  (speaking)؛ 15 دقیقه، دو موضوع، 450 نمره

معرفی آزمون DELF

وزارت آموزش و پرورش فرانسه طیف گسترده‌ای از آزمون‌ها را برای ارائه گواهینامه (دیپلم) تأییدیه یادگیری زبان فرانسه در سطوح مختلف مبتدی تا پیشرفته در نظر گرفته است. این آزمون‌ها برای مخاطبان یادگیری زبان فرانسه در همه سنین بوده و بر اساس استاندارد 6 سطحی اتحادیه اروپا (A1 تا C2) ترازبندی شده‌اند.

معرفی آزمون DELF

گواهینامه‌های DELF، DALF و DILF گواهینامه‌هایی هستند که به طور مستقل به ارزیابی مهارت‌های 4 گانه افراد در یادگیری زبان فرانسه پرداخته و البته دارای اعتبار نامحدود می‌باشند.

اعتبار این آزمون‌ها توسط متخصصینی با چندین گرایش مربوط مرتبط با روان‌شناسی و طراحی آزمون‌ها در وزارت امور خارجه و وزارت آموزش و پرورش فرانسه مورد بررسی و تأیید قرار گرفته است. لذا از طرف دولت فرانسه و کشورهای فرانسوی زبان به عنوان مدارک رسمی زبان فرانسه مورد تأیید بوده و اعتبار لازم را دارند.

با آزمون تست داف (TestDaF) آشنا شويم

با آزمون تست داف (TestDaF) آشنا شويم

TestDaF  آزمون زبان آلماني براي داوطلبان خارج از آلمان است كه قصد تحصيل در آلمان را دارند و يا نياز به ارائه مدركي دال بر تسلط به زبان آلماني دارند.
اين آزمون به صورت متمركز در مركز انستيتو تست داف واقع در شهر هاگن آلمان طراحي و تصحيح مي گردد و در 80 كشور جهان بطور هم زمان در مراكز رسمي و مجاز براي اين آزمون برگذار مي گردد. نماینده ی برگزاری آزمون تست داف در ایران موسسه آموزش زبان آلمانی (DSIT) که مشهور به موسسه گوته است میباشد. این امتحان هم مثل دیگر آزمون های آلمانی از 4 بخش مهارت خواندن (Leseverstehen)، شنیدن (Hörverstehen)، نوشتن (Schriftlicher Ausdruck) و صحبت کردن (Mündlicher Ausdruck) تشکیل شده است.تمامي شركت كنندگان در اين آزمون به سؤالات يكسان پاسخ مي دهند كه اين پاسخها توسط افراد دوره ديده مورد ارزشيابي و تصحيح قرار مي گيرد.
نتايج آزمون به سطحهاي زير دسته بندي مي شود:
سطح تست داف 5 (TDN 5)
سطح تست داف 4 (TDN 4)
سطح تست داف 3 (TDN 3)
اين دسته بندي معادل سطح B 2.1 تا C.1.2  مربوط به چهارچوب مشترك تعيين شده براي زبان هاي شوراي اروپا است.براي پذيرش در يك مركز آموزش عالي آلمان نياز به قبولي در چه سطحي است؟
نمره ی کسب شده در این آزمون می تواند از 1 تا 5 باشد. حداقل نمره ی قبولی TDN 3 است، اما نمره ی مورد نیاز برای ورود به دانشگاه های آلمان TDN 4 می باشد. و چنانچه داوطلبی TDN 5 کسب کند، دانشی حتی بیش تر از حد مورد نیاز در دانشگاه های آلمان را دارد. ثبت نام این آزمون کاملاً اینترنتی و از طریق سایت موسسه آموزش زبان آلمانی (DSIT) و در مرحله ی بعد سایت TestDaf می باشد. هزینه ی آزمون 130€ است که به ریال پرداخت می کنید. این آزمون حدودا ۲ ماه یک بار برگزار میشود. یک روز پس از ثبت نام در سایت موسسه آموزش زبان آلمانی (DSIT)، ایمیلی برای شما ارسال می شود که با استفاده از لینک ارسالی در آن به سایت تست داف انتقال داده می شوید. ابتدا در سایت تست داف ثبت نام کنید، سپس کد پرداختی (TAN-Nummer) که در همان ایمیل دریافت کرده اید را در سایت وارد کنید. به این ترتیب ثبت نام شما تکمیل شده استدر صورتي كه شما در هر بخش امتحاني سطح تست داف 4 (TDN 4) را كسب نماييد، عملا” مانعي بر سر راه ورود به دانشگاه نخواهيد داشت. (طبعا” مي بايست ديگر پيش شرطهاي حقوقي و تخصصي نيز برآورده كنيد.)
اگر مهارتهاي شما در سطح تست داف 5 (TDN 5) باشد معلومات زبان آلماني شما حتي بيش از آن چيزي خواهد بود كه از شما انتظار مي رود.
در بعضي مراكز آموزش عالي آلمان و برخي رشته هاي خاص كسب سطوحي پايين تر از تست داف 4 (TDN 4) نيز براي ورود به دانشگاه كافي مي باشد. ضوابط پذيرش دانشجو را هر مركزي بطور مستقل و انحصاري تعيين مي نمايد، لذا الزامي است پيش از درخواست پذيرش دربارة سطح مورد نياز در دانشگاه مربوطه اطلاعات لازم را كسب نماييد. پاره اي از مراكز آموزش عالي اينگونه اطلاعات را در سايت اينترنتي خود اعلام مي دارند.Leseverstehenخواندن
این بخش از 3 تمرین یا 3 متن تشکیل شده است. 30 آیتم برای پاسخگویی دارد که هر کدام یک نمره دارند. بدین معنا که به این بخش 30 نمره تعلق می گیرد. زمان کل پاسخگویی 60 دقیقه است که 10 دقیقه ی انتهایی جهت انتقال پاسخ ها به پاسخنامه در نظر گرفته شده است. با شروع این قسمت، شما یک دفترچه شامل سوالات و یک پاسخنامه دریافت می کنید.

زمان پیشنهادی برای حل تمرین ها:
متن اول – 10 آیتم – 10 دقیقه
متن دوم – 10 آیتم – 20 دقیقه
متن سوم – 10 آیتم – 20 دقیقه
زمان در نظر گرفته شده جهت انتقال پاسخ ها: 10 دقیقه
نکته: دقت کنید که فقط جواب های پاسخنامه سنجیده می شوند.

تمرین اول:
این تمرین در سطح TDN 3 ارزیابی شده است. در ابتدا یک متن 3 یا 4 خطی می خوانید که اطلاعاتی در مورد موضوع تمرین و نحوه ی حل آن می دهد. بلافاصله می توانید زیر کلمات کلیدی آن خط بکشید. مثلا مهم تر از همه عنوان متن است که موضوع کلی را بیان می کند. حالا شما 10 آیتم می بینید که هر کدام دنبال خدمات یا پیشنهاد و موقعیت خاصی هستند. 8 متن کوتاه هم در صفحه ی مقابل می بینید که هر کدام خدمات یا پیشنهادهای متفاوتی می دهند. کاری که شما باید بکنید این است که پیدا کنید کدام پیشنهاد مناسب کدام آیتم است و حرف آن پیشنهاد (مثلا H) را روبروی آن آیتم بنویسید. به طور مثال در آیتم گفته شده: … یک دانشجو، می خواهد در مورد رفتارهای اجتماعیِ جوانان تحقیق کند. حالا شما باید پیدا کنید که کدام پیشنهاد می تواند کمکی به این دانجشو کند.

در همان ابتدای حل تمرین 2 مثال برای شما آورده است، شما نباید این مثال را بخوانید، وقت کم است و شما این تمرین را باید در 10 دقیقه حل کنید. پس از خواندنشان صرف نظر کنید. فقط نگاه کنید که کدام حرف از میان پیشنهاد ها را برای مثال استفاده کرده است. همیشه یکی از حرف های استفاده شده در مثال، I است و دیگری از میان پیشنهادها انتخاب شده. بلافاصله آن حرف را از میان پیشنهادها خط بزنید، آنرا نخوانید چون استفاده شده است.
همانطور که بالاتر ذکر شد، 10 آیتم و 8 پیشنهاد داریم، که البته یکی از پیشنهاد ها در مثال استفاده شده است، پس خط زده می شود. در نهایت 10 آیتم و 7 پیشنهاد داریم، این یعنی برای 3 آیتم پیشنهاد مناسبی پیدا نمی شود و باید در مقابل آن حرف I بنویسیم.
این تمرین می تواند بسیار گیج گننده یا در عین حال بسیار ساده حل شود. در روز امتحان که شما استرس دارید، چشمان شما اگر مدام در حال گردش بین گزینه های این تمرین باشند و به شک بیافتند خسته می شوید و تمرکز خود را از دست می دهید. پس به این روش عمل کنید: بعد از حذف حرف استفاده شده در مثال از میان پیشنهادها، اولین آیتم را بخوانید. زیر عبارات کلیدی آن خط بکشید، بروید سراغ پیشنهادها، نیاز نیست هر متن را تا انتها بخوانید، همین که بفهمید این متن به آیتم مربوط است یا نه کفایت می کند، اگر بعد یک یا دو جمله خواندن احساس کردید که ربطی ندارد، بلافاصله آنرا رها کرده به دنبال متن بعدی بروید. به این ترتیب اولین آیتم را پیدا کنید. حالا به همین ترتیب آیتم بعدی را بخوانید و بروید سراغ پیشنهادها، مزیت این روش این است که اکنون از تعداد پیشنهاد ها کم شده و شما راحت تر و سریع تر می توانید آنها را برای باقی آیتم ها بررسی کنید. در آخر هم روبروی آیتم هایی که پیشنهاد مناسبی برایشان پیدا نکردید حرف I را قرار دهید.

تمرین دوم:
این تمرین در سطح TDN 4 ارزیابی شده است و از تمرین قبل سخت تر است. 20 دقیقه زمان برای این تمرین در نظر گرفته شده است. متنی خبرنگاری با موضوع علمی است که شما باید 10 تست گزینه ای را در ارتباط با آن پاسخ دهید. این تست ها یا به شکل جای خالی هستند که باید با گزینه ی مناسب پر شوند یا به شکل سوال مطرح می شوند و جواب آنها یکی از 3 گزینه است. باز هم مثالی آورده شده که شما نیازی به خواندن آن ندارید چون زمان کم است. دراین تمرین می توانید به این روش عمل کنید: ابتدا سوال اول را بخوانید، بروید به سراغ متن، بخوانید تا زمانی که به پاسخ سوال اول برسید، برگردید جواب دهید و سوال دوم را بخوانید. دوباره بروید به سراغ متن، به خواندن ادامه دهید تا برسید به پاسخ سوال دوم و برگردید دوباره جواب دهید. به همین ترتیب پیش بروید. مزیت این روش در این است که حتی اگر تایم خود را از دست داده باشید، حداقل به چند سوال این قسمت می رسید، اما اگر متن را کامل بخوانید و تازه بیایید به سراغ سوال ها شاید نرسید همه را پاسخ دهید.

تمرین سوم:
این تمرین در سطح TDN 5 ارزیابی شده است. حل آن اندکی از تمرین قبل دشوارتر است. از یک متن با موضوع علمی تشکیل شده است. بعد از خواندن دقیق متن شما باید مورد 10آیتم – جمله – تصمیم بگیرید که آیا منظور جمله با متن مطابقت دارد (Ja)، غلط است (Nein)، یا اینکه متن هیچ اطلاعاتی درمورد این جمله نداده است (Text sagt dazu nichts).
دقت کنید که باید تشخیص دهید متن چه اطلاعاتی به شما می دهد، نه اینکه نظر شخصی خود را با اطلاعات متن ترکیب کنید و پاسخ دهید. پس متن را طوری بخوانید که متوجه شوید منظور و جبهه گیری نویسنده چگونه است. می توانید از مثال ها هم استفاده کنید. پاسخ مثال ها همیشه یکبار Nein و یکبار Text sagt dazu nichts است، پس می توانید متوجه شوید که منظور نویسنده برعکس این جملات مثال است. برای تعداد زیادی از داوطلبان این بخش برخلاف انتظار حتی راحت تر از تمرین قبلی است.
با ۴ بخش اصلی  این آزمون آشنا شوید

Hörverstehen شنیدن
این بخش از 3 تمرین یا 3 متن شنیداری تشکیل شده است. 25 آیتم برای پاسخگویی دارد که هرکدام یک نمره دارند. بدین معنا که به این بخش 25 نمره تعلق می گیرد. زمان پاسخگویی 40 دقیقه است که 10 دقیقه ی انتهایی جهت انتقال پاسخ ها به پاسخنامه در نظر گرفته شده است.
با شروع این قسمت، شما دریافت می کنید:

 • یک دفترچه شامل سوالات
 • یک پاسخنامه

ترتیب تمرین ها:
متن شنیداری اول – 8 سوال – نوار یکبار پخش می شود.
متن شنیداری دوم – 10 جمله – نوار یکبار پخش می شود.
متن شنیداری سوم – 7 سوال – نوار دوبار پخش می شود.
زمان در نظر گرفته شده جهت انتقال پاسخ ها: 10 دقیقه
نکته: دقت کنید که فقط جواب های پاسخنامه سنجیده می شوند.

تمرین اول:
در این تمرین ارزیابی می شود که آیا شما می توانید مطالب مهم و اطلاعات مجزا را متوجه شوید یا خیر. دیالوگی است میان 2 نفر در موقعیت های روزمره ی دانشجویی، که 10 سوال در مورد این دیالوگ از شما پرسیده می شود. پاسخ سوالات همگی به شکل کلمات کلیدی و کوتاه هستند. پس اگر دقیق گوش کنید، می توانید سوالات را پاسخ دهید. ابتدای تمرین حدود 40 ثانیه زمان دارید تا سوالات را بخوانید، پس در هنگام خواندن سریعاً زیر کلمات کلیدی خط بکشید تا با یک نگاه بتوانید متوجه شوید هر سوال از شما چه اطلاعاتی را خواسته است. راهنمای تمرین را هم نیازی نیست بخوانید، زیرا این متن ثابت است و تغییری نمی کند.  هنگامی که به متن شنیداری گوش می دهید، می توانید برای یادداشت سریع از مخفف کلمات هم استفاده کنید.

تمرین دوم:
این تمرین کمی طولانی تر ازتمرین اول است. دیالوگی است میان 3-4 نفر و 10 آیتم (جمله) که باید تشخیص دهید درست هستند یا غلط. باز هم دقت کنید که نظر خود را در کناری قرار دهید و فقط توجه کنید ببینید افراد در این دیالوگ چه می گویند و چه نظری دارند.

تمرین سوم:
در این تمرین هم درک روابط کلی و هم اطلاعات مجزا سنجیده می شود.
به علاوه شما باید اطلاعات ضمنی که غیر مستقیم بیان می شوند را هم متوجه شوید. این تمرین سخت ترین تمرین بخش شنیداری است و در سطح TDN 5 ارزیابی شده است. دیالوگی که گوش می دهید معمولا برنامه ی رادیویی است که یک مجری و چند متخصص در مورد موضوع خاصی صحبت می کنند. سپس باید به 7 سوال در مورد آن پاسخ دهید. خوبی این تمرین نسبت به بقیه این است که متن را دوبار گوش می دهید.

Schriftlicher Ausdruckنوشتن
در این بخش شما باید با توجه به موضوعی که به شما می دهند، یک متن بنویسید. شما پس از خواندن راهنمایی آزمون، 60 دقیقه زمان در اختیار دارید تا متن خود را بنویسید.
برخلاف بخش های دیگر آزمون، این بخش تنها یک تمرین دارد و شما باید یک متن بنویسید. شما باید نشان دهید که می توانید به وسیله ی اطلاعات آماری، متنی یکپارچه در یک موضوع مشخص بنویسید. این گونه متن نوشتن در زمان تحصیل در دانشگاه های آلمان بسیار معمول است.
با شروع این قسمت، شما دریافت می کنید:

 • یک دفترچه شامل سوالات
 • یک برگه ی پیش نویس
 • یک پاسخنامه
زمانبندی کلی:
5 دقیقه  – خواندن راهنمایی آزمون
60 دقیقه – نوشتن متنبرگه ی پیش نویس برای این است که شما روی آن نت بردارید. دقت کنید زمان کم است، همه ی متن خود را روی برگه ی پیش نویس ننویسید، چون زمان انتقال ندارید و فقط نوشته های روز برگه ی پاسخ نامه ارزیابی می شود. توصیه می شود که فقط نکته های مهم را روی برگه ی پیش نویس بنویسید و متن را یکباره روی برگه ی پاسخنامه بنویسید.
در ابتدا شما 5 دقیقه زمان دارید، راهنمایی آزمون را بخوانید. حالا 60 دقیقه زمان دارید تا متن خود را بنویسید.
درابتدای تمرین شما 5،6 خط (Hinfügungstext) می خوانید که در مورد موضوع توضیح کوتاهی داده است. شما آن متن را باید برای مقدمه ی متنتان(Einleitung)، به زبان خودتان بازنویسی کنید. دقت کنید که آن را کپی نکنید، به زبان خودتان چیزی که فهمیدید را بنویسید.
مقدمه (Einleitung) در حد 3،4 خط کفایت می کند. در پاراگراف بعدی باید گرافیکی را که در تمرین به شما داده اند بررسی کنید. اما برای یکپارچگی متن لازم است که با آوردن جمله اینویسنده:#فائزه_خدری در انتهای مقدمه، این دو پاراگراف را به هم ارتباط دهید. این جمله که به آن Überleitung می گوییم می تواند به شکل های مختلف گفته شود:
 • Bevor ich zu diesem Thema Stellung nehme, möchte ich einige Fakten mit einer Grafik verdeutlichen.
 • Zu diesem Thema möchte ich eine Grafik genauer erläutern.
می توانید از نمونه های بالا هم استفاده کنید، اما بسیار جمله های مختلفی می توان نوشت.
پاراگراف دوم توضیح و بررسی گرافیک در حد 7،8 خط است. از اطلاعات گرافیک استفاده کنید: 1. موضوع گرافیک را بگویید. 2. منبع را ذکر کنید. 3. اطلاعات نمایش داده شده ( زمان ها،سال ها و …) در محور های افقی و عمودی را بیان کنید. 4. تغییرهای مهم گرافیک را ذکر کنید. 5. نتیجه گیری کلی خود را از گرافیک بگویید.
در پاراگراف بعدی باید یک یا چند نظریه را استدلال کنید. اما درست مثل پاراگراف قبل، در انتهای بررسی گرافیک خود باید جمله ی Überleitung را بنویسید تا دو پاراگراف گرافیک و استدلال را به هم ارتباط دهید و متن یکپارچه ای داشته باشید. که این Überleitung می تواند اینگونه باشد:
 • Aus diesem Informationen werden unterschiedliche Schlussfolgerungen gezogen.
جمله ی بالا هم تنها یک نمونه است. شما می توانید به حالت های مختلفی این جمله را بیان کنید.
در پاراگراف بعدی شما باید استدلال خود را بگویید؛ در برگه ی تمرین به شما در ارتباط با موضوع تمرین، یک یا دو نظریه می دهند. شما ابتدا باید این دو نظریه را به زبان خود بگویید، سپس مزایا و معایب هر کدام را بسنجید. در این میان که خوبی ها و بدی هایشان را بیان می کنید، به طور غیر مستقیم باید جهت گیری شما برای خواننده معلوم شود. یعنی استدلال شما از نظریه ها باید با نظر شخصی و انتهایی شما مطابقت داشته باشد.
در آخر هم 3 یا 4 خط در مورد شرایط این موضوع در کشور خود می نویسید.نکته 1: بسیاری از داوطلبان روی تعداد کلمات به کار برده حساس هستند و سوال همیشگی آنها این است که چند کلمه باید بنویسیم؟ پاسخ این است که مهم ترین نکته در مورد این تمرین اشاره کردن و بیان تمام نکاتی است که تمرین از شما خواسته، نه اینکه شما 500 کلمه نوشته باشید اما متن شما بعد از 2 بار خواندن هم قابل فهم نباشد. اما افراد به طور معمول حدود 350 کلمه برای این تمرین می نویسند.نکته 2: خوانا بنویسید، جملات ربط دهنده ی میان پاراگراف ها را فراموش نکنید. و خود را بگذارید جای خواننده، آیا این متن گیرا و قابل فهم است؟ آیا وقتی متن را می خوانم نظر نویسنده روشن و واضح است؟ آیا دلایل منطقی و روشنی آورده است؟

Mündlicher Ausdruckصحبت کردن
این بخش از 7 تمرین تشکیل شده است. به این شکل که شما در 7 موقعیت مختلف صحبت می کنید. این بخش هم 30 دقیقه به طول می انجامد.
نوار از طریق هدفون برای شما پخش می شود، شما باید خود را در هر موقعیت تصور کنید، سپس صحبت می کنید و صدای شما روی CD ضبط می شود. جای نگرانی نیست، چون همه چیز به طور اتوماتیک پیش می رود. در ابتدای نوار شماره ی داوطلبی خود و تاریخ آن روز را می گویید و تمرین ها آغاز می شود.

تمرین اول:
شما باید یک صحبت تلفنی را پیش ببرید. با یک فرد اداری، رسمی مثلا منشی یا کارمند یک شرکت صحبت می کنید و می خواهید خود را ثبت نام کنید یا علاقمند به انجام کاری هستید و نیاز به کسب اطلاعات از شرکت مربوطه دارید. ابتدا خودتان را معرفی کنید، دلیل تماس خود را بگویید و از جزئیات آن بپرسید.
برای این تمرین 30 ثانیه زمان آمادگی دارید که می توانید نت بردارید، طرف مقابلتان در CD صحبت را شروع می کند، و بعد از شنیدن صدای بوق شما 30 ثانیه زمان دارید صحبت کنید.

تمرین دوم:
شما در زمان آزاد با دوستان خود در آلمان هستید، یکی از دوستانتان از شما در مورد شرایط موضوع خاصی در کشور شما(وطنتان) می پرسد، پس باید دوستانه از تجربه ها و شرایط آن موضوع در کشورتان تعریف کنید.
شما 1 دقیقه زمان برای آمادگی و نت برداشتن دارید، دوست شما صحبت را آغاز می کند و پس از شنیدن صدای بوق شما 1 دقیقه زمان دارید تا صحبت کنید.

تمرین سوم:
شما در یک کلاس قرار دارید، استادتان از شما می خواهد گرافیکی (نموداری بر اساس آمار و ارقام) مرتبط با موضوع کلاس را توضیح بدهید. اطلاعات کلی گرافیک را خلاصه کنید. مثلا موضوع آن، نقاط حساس آن، منبع آن، شروع و پایان آن را بیان کنید. در آخر نتیجه گیری خود را از این گرافیک بگویید.
زمان آمادگی این تمرین 1 دقیقه است، استادتان صحبت را آغاز می کند و پس از شنیدن صدای بوق شما 1 دقیقه و 30 ثانیه زمان دارید تا صحبت کنید. زمان آمادگی این تمرین کم است، پس از اولین لحظه ای که صفحه ی این تمرین را باز می کنید، به محض متوجه شدن موضوع تمرین به گرافیک نگاه کنید تا نقاط حساس و منظور آن را دریابید.

تمرین چهارم:
سطح این تمرین TDN 5 ارزیابی شده است، از تمرین های سخت بخش صحبت کردن است. دراین تمرین شما باید در میان گروه بزرگی از دانشجویان و اساتید و مسئولین در دانشگاه آلمان به طور رسمی صحبت کنید. نظرتان را در مورد یک مشکل در جامعه یا سیاست بگویید، برای نظر خود دلیل منطقی بیاورید. مزایا و معایب تصمیم های مختلف را سبک و سنگین کنید. بطور مثال دانشگاه دارد تصمیم می گیرد که رشته های انسانی را به دلیل بی کاری در این رشته حذف کند و بودجه ی آن را به رشته های فنی اختصاص دهد. شما باید آنها را از خوبی ها بدی های این تصمیم مطلع کنید و نظر خود را با دلیل بیان کنید که آیا موافق این طرح هستید یا خیر.
زمان آمادگی در این تمرین 3 دقیقه است، استادتان صحبت را آغاز می کند و بعد از شنیدن صدای بوق شما 2 دقیقه زمان دارید تا صحبت کنید. نیازی نیست کسی را مخاطب قرار دهید، شما برای جمع صحبت می کنید.

تمرین پنجم:
دوستتان دچار مشکل شده یا سر یک دوراهی قرار گرفته، شما باید به او کمک کنید تا بتواند تصمیم مناسب را اتخاذ کند. به طور مثال یک پیشنهاد کاری خیلی خوب 2 ساله دریافت کرده اما هنوز دو سال از تحصیل او مانده است. او نمی داند که این پیشنهاد کاری را بپذیرد یا درس را تا پایان ادامه بدهد. از مزایا و معایب هر دو تصمیم برایش بگویید و در انتها نظر شخصی خود را بگویید. دلیل این نظر شخصی خود را نیز بگویید.
2 دقیقه زمان آمادگی این تمرین است، دوستتان صحبت را آغاز می کند و سوالش را از شما می پرسد، پس از شنیدن صدای بوق 1 دقیقه و 30 ثانیه زمان دارید تا صحبت کنید.

تمرین ششم:
سطح این تمرین TDN 5 ارزیابی شده است و از تمرین های سخت بخش صحبت کردن محسوب می شود. شما در یک سمینار در مورد موضوعی علمی صحبت می کنید، بر اساس یک گرافیک فرضیه های خود را بیان می کنید: دلایل تغییرات نشان داده شده در گرافیک را بیان کنید و ادامه ی تغییرات را پیش بینی کنید، عواقب و پیامد های آن را نیز بیان کنید. شنونده های شما دانشجویان و استاد شما هستند.
زمان آمادگی این تمرین 3 دقیقه در نظر گرفته شده است، استاد شما صحبت را آغاز می کند، و بعد از شنیدن صدای بوق 2 دقیقه زمان در اختیار دارید تا صحبت کنید.

تمرین هفتم:
در زمان آزاد خود با یکی از دوستانتان در آلمان صحبت می کنید. او دچار مشکلی شخصی شده است و از شما می پرسد که اگر شما جای او بودید چه تصمیمی می گرفتید. شما باید نظر خود را این رابطه بیان کنید و برای آن دلیل بیاورید و کمکش کنید تا بتواند تصمیم درستی بگیرد.
زمان آمادگی برای این تمرین 1 دقیقه و 30 ثانیه است. دوستتان صحبت را آغاز می کند و پس از شنیدن صدای بوق شما 1 دقیقه و 30 ثانیه زمان دارید تا صحبت کنید.

نکته 1: درست است که زمان صحبت کردن در هر تمرین بسیار اندک است، ولی اشکالی ندارد اگر زمان صحبت کردنتان به پایان برسد و جمله آخرتان ناتمام بماند. پس با عجله و تند صحبت نکنید. با آرامش و شمرده صحبت کنید.
نکته 2: اگر جایی اشتباه کردید، اشکالی ندارد، می توانید دوباره جمله ی خود را اصلاح کنید.
نکته 3: این بخش بسیار سریع می گذرد، زمان های آمادگی هر تمرین هم کوتاه است، پس در روز های قبل از آزمون تمرین کنید تا بتوانید سریع منظور هر تمرین را متوجه بشوید و سرعت انتقال خود را بالا ببرید. می توانید برای یادداشت بردای سریع از کلمات مخفف هم استفاده کنید.
نکته 4: در حین پاسخگویی حواستان باشد که در یک موقعیت رسمی هستید یا دوستانه، چگونه باید شنوندگان خود را مخاطب قرار دهید.
نکته 5: زمان صحبت کردن کوتاه است پس از همه مهمتر این است که شما موارد خواسته شده را حتما بیان کنید. مثلا در تمرین اول شما تنها 30 ثانیه فرصت صحبت دارید، سریع خود را معرفی کنید، دلیل تماس خود را بگویید، از اطلاعات جزئی تر بپرسید و زمانتان تمام شده است

آزمون Ösd

آزمون Ösd

Ösd (Österreich – Deutschland – Schweiz) به معنای مدرک زبان آلمانی، اتریشی و سوئدی است. همچنین به عنوان دیپلم زبان آلمانی اتریشی  هم معرفی می شود. این آزمون درواقع  پارامترهای استاندارد زبان آلمانی را در این سه کشور بررسی می کند. SDÖ آزمونی سیستماتیک و نظام مند است که مخصوص افرادی است که زبان آلمانی زبان دوم آن هاست و مدرک معتبر و بین المللی OSD در بیش از 30 کشور دنیا قابل ارائه است. کسب مدرک ÖSD در سطوح B2,C1,C2  نشان دهنده توانایی  بالای داوطلب و قابل ارائه به  بیش از 40 دانشگاه در اتریش، آلمان، سوییس است.

سطوح آزمون  OSD

ÖSD kID A1: از 10 سال به بالا
ÖSD kID A2: از10 سال به بالا
ÖSD ZA1:  از14 سال به بالا
ÖSD ZA2: از14 سال به بالا
ÖSD ZB1:  از16 سال به بالا
ÖSD ZB1: جوانان از12 سال به بالا
ÖSD ZDÖ B1: از16 سال به بالا
ÖSD ZDÖ B1: جوانان از12 سال به بالا
ÖSD ZB2: از16 سال به بالا
ÖSD ZB2: جوانان : از14 سال به بالا
ÖSD ZC1: از16 سال به بالا
ÖSD ZC1: جوانان از14 سال به بالا
ÖSD ZC2:  از16 سال به بالا
ÖSD ZC2:  زبان اقتصاد: از16 سال به بالا

ساختار آزمون  ÖSD ZA1:

در آزمون osd سطح A1، چهار مهارت خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن مورد ارزیابی قرار می گیرد. در این سطح از زبان آموزان انتظار می رود بتوانند در موقعیت های روزمره صحبت کنند.  برای رسیدن به این سطح باتوجه به دانش قبلی و متد های آموزش به 160 واحد 45 دقیقه ای نیاز است.

آزمون  ÖSD ZA1 از دو بخش شفاهی  و کتبی تشکیل شده است. نمره  کل آزمون  osd از 100  است و در سطح A1 75 نمره مربوط به بخش کتبی و 25 نمره مربوط به بخش شفاهی است. حداقل نمره قبولی  در بخش کتبی  کسب نمره 38 از 75 و برای بخش شفاهی کسب نمره 12 از 25 است. در صورت عدم کسب حدنصاب نمره قبولی در هر بخش، زبان آموز به مدت یک سال فرصت دارد تا نسبت به شرکت مجدد د آزمون و کسب نمره قبولی اقدام کند.

در ادامه به توضیح  محتوای هر چهار بخش خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن در  آزمون ZA1 پرداخته می  شود:

خواندن (Lesen):

در این بخش سه متن ساده و با موضوعات متفاوت از سه کشور اتریش، سوییس و آلمان، در اختیار داوطلب قرار داده می شود. داوطلبان با توجه به اطلاعات درون متون باید بتواند به سوالات پاسخ صحیح دهند. مدت زمان درنظر گرفته شده برای این بخش 25 دقیقه و حداقل نمره قبولی 6 از 30 است.

شنیداری (Hören):

این بخش شامل سه سوال شنیداری است. فایل های صوتی مربوط به مسائل جزئی و ساده ولی با لهجه های آلمانی، سوییسی و اتریشی است. داوطلبان بعد از شنیدن هر قسمت باید به سوالات مربوطه پاسخ صحیح دهند. مدت زمان درنظر گرفته شده برای این بخش حدود  10 دقیقه و حداقل نمره قبولی 6 از 30 است.

نوشتاری (Schreiben):

در بخش نوشتاری داوطلبان باید قسمت های خواسته شده در یک فرم را کامل کنند. مدت زمان درنظر گرفته شده برای این بخش 20 دقیقه و حداقل نمره قبولی 4 از  15 است.

صحبت کردن (Sprechen):

در بخش صحبت کرن داوطلب باید در سه مرحله مهارت خود را نشان دهد. 1- معرفی خود 2- توصیف ساده یک تصویر 3- ساخت دیالوگ برای تصویر با همراهی هم گروهی.

مدت زمان درنظر گرفته شده برای این بخش حدود  10 دقیقه و حداقل نمره قبولی 12 از 25 است.

داوطلبان و زبان آموزان برای کسب آمادگی شرکت در آزمون osd ZA1 می توانید از نمونه سوالات به همراه پاسخ نامه و فایل های صوتی بهره مند شوید.

ساختار آزمون  ÖSD ZA2:

در آزمون osd سطح A2(مبتدی)، چهار مهارت خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن را مورد ارزیابی قرار می گیرد. در این سطح از زبان آموزان انتظار می رود بتوانند موضوعات کلی را درک کند و در موقعیت های روزمره با دیگران گفتگو کنند. برای رسیدن به این سطح باتوجه  به  دانش قبلی  و متد های آموزش به 160 واحد 45 دقیقه ای نیاز است.

آزمون  ÖSD ZA2 از دو بخش شفاهی  و کتبی تشکیل شده است. نمره  کل آزمون  osd از 90  است و در سطح A2 70 نمره مربوط به بخش کتبی و 20 نمره مربوط به بخش شفاهی است. حداقل نمره قبولی  در بخش کتبی  کسب نمره 35 از 75 و برای بخش شفاهی کسب نمره 10 از 25 است. در صورت عدم کسب حدنصاب نمره قبولی در هر بخش، زبان آموز به مدت یک سال فرصت دارد تا نسبت به شرکت مجدد د آزمون و کسب نمره قبولی اقدام کند.

در ادامه به توضیح  محتوای هر چهار بخش خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن در  آزمون ZA2 پرداخته می  شود:

خواندن (Lesen):

در این بخش سه متن ساده و با موضوعات متفاوت از سه کشور اتریش، سوییس و آلمان، در اختیار داوطلب قرار داده می شود. داوطلبان با توجه به اطلاعات درون متون باید بتواند به سوالات پاسخ صحیح دهند. مدت زمان درنظر گرفته شده برای این بخش 30 دقیقه  و حداقل نمره قبولی  5 از 25 است.

شنیداری (Hören):

این بخش شامل سه سوال شنیداری است. فایل های صوتی مربوط به مسائل جزئی و ساده ولی با لهجه های آلمانی، سوییسی و اتریشی است. داوطلبان بعد از شنیدن هر قسمت باید به سوالات مربوطه پاسخ صحیح دهند. مدت زمان درنظر گرفته شده برای این بخش  15 دقیقه و حداقل نمره قبولی 6 از 30 است.

نوشتاری (Schreiben):

در بخش نوشتاری داوطلبان باید قسمت های خواسته شده در یک فرم را کامل کنند. مدت زمان درنظر گرفته شده برای این بخش 30 دقیقه و حداقل نمره قبولی  3 از  15 است.

صحبت کردن (Sprechen):

در بخش صحبت کرن داوطلب باید در سه مرحله مهارت خود را نشان دهد. 1- معرفی خود 2- توصیف ساده یک تصویر 3- ساخت دیالوگ برای تصویر با همراهی هم گروهی.

مدت زمان درنظر گرفته شده برای این بخش حدود  10 دقیقه  و حداقل نمره قبولی  10 از  20 است.

داوطلبان و زبان آموزان برای کسب آمادگی شرکت در آزمون osd ZA2 می توانید از نمونه سوالات به همراه پاسخ نامه و فایل های صوتی بهره مند شوید.

ساختار آزمون  ÖSD ZB1:

آزمون B1، طی یک مذاکره و همکاری سه ملیتی (آلمان، اتریش و سویییس)اولین بار در سال 2013 به  مرکز OSD پیشنهاد شد. درواقع آزمون B1 نتیجه همکاری  osd، موسسسه گوته  و  مرکز تحقیقات دانشگاه فرایبورگ است و در سراسر دنیا توسط مراکز osd و گوته  برگزار می شود.

در آزمون osd سطح B1، چهار مهارت خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن را مورد ارزیابی قرار می گیرد. در این آزمون برخلاف سطوح دیگر ، زبن آموز می تواند به صورت جداگانه  هر یک از 4 مهارت را امتحان دهد.برای رسیدن به این سطح باتوجه  به  دانش قبلی  و متد های آموزش به 480 واحد 45 دقیقه ای نیاز است.

آزمون  ÖSD ZB1 به صورت ماژولار تشکیل می شود  و در صورتی که داوطلب در ماژولی حداقل نمره قبولی ر ا کسب نکند می تواند مجدد آن ماژول را امتحان دهد. نمره  کل آزمون ZB1 از 100  است و حداقل نمره قبولی در هر ماژول  60 از  100 است.

در ادامه به توضیح  محتوای هر چهار بخش خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن در  آزمون ÖSD ZB1 پرداخته می  شود:

خواندن (Lesen):

در این بخش داوطلب عناوین روزنامه ها، ایمیل ها و مطالب وبلاگ هایی را مطالعه می کند. سپس باید اطلاعات مهم و جزئیات مهم، نظرات  و ایده ها را از آن ها استخراج کند. مدت زمان درنظر گرفته شده برای این بخش 65 دقیقه  است.

شنیداری (Hören):

در این ماژول داوطلب تعدای فایل صوتی  که گفتگوهای غیر رسمی  مانند سخنرانی های کوتاه و یا گفتوهای رادیویی هستند، را می شنود. سپس اطلاعات مهم وجزئیات را شناسایی می کند.مدت زمان درنظر گرفته شده برای این بخش  45 دقیقه  است.

نوشتاری (Schreiben):

در بخش نوشتاری داوطلبان ایمیل، نامه های شخصی و  رسمی  بنویسد و نظرات خود را در آن ها منعکس کنید. مدت زمان درنظر گرفته شده برای این بخش 60 دقیقه است.

صحبت کردن (Sprechen):

در بخش صحبت کرن داوطلب با هم گروهی  خود درباره موضوعات روزمره صحبت می کند و به سوالات پاسخ می دهد و نظرات خود را بیان می کند. مدت زمان درنظر گرفته شده برای این بخش حدود  15 دقیقه  است.

داوطلبان و زبان آموزان برای کسب آمادگی شرکت در آزمون osd ZB1 می توانید از نمونه سوالات به همراه پاسخ نامه و فایل های صوتی بهره مند شوید.

ساختار آزمون  ÖSD ZB2:

در آزمون osd سطح B2، از  داوطلب انتظار می رود به روانی  و بدون آمادگی قبلی در باره محدوده گسترده ای از موضوعات صحبت کند و نظرات و عقاید خود را بیان کند.در  سطح  B2 توانایی فرد در زبان آلمانی تا حدی حرفه ای می شود به طوری که می تواند متون تخصصی  مشخصی را درک کند.

آزمون  ÖSD ZB2 در دو  بخش کتبی  و  شفاهی  برگزار می شود. داوطلب می تواند ماژول ها را باهم و یا به صورت جداگانه امتحان دهد. شرکت در تمام ماژول ها باید نهایت در طی یک سال انجام شود.

در ادامه به توضیح  محتوای هر چهار بخش خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن در  آزمون ÖSD ZB2 پرداخته می  شود:

خواندن (Lesen):

در این بخش در 4 متن موجود، داوطلب باید بتواند مفهوم کلی و جزئیات را از این متون معتبر که از  کشور آلمان، سوییس و اتریش هستند را استنباط کند. مدت زمان درنظر گرفته شده برای این بخش 90 دقیقه  و حداکثر نمره قبولی  20 است.

شنیداری (Hören):

در این ماژول داوطلب 2 فایل صوتی  با لهجه های استاندارد اتریشی، آلمانی و سوییسی می شنود. آنچه اهمیت دارد درک مطلب کلی  و جزئی از اطلاعات فایل های صوتی است.مدت زمان درنظر گرفته شده برای این بخش 30 دقیقه  و حداکثر نمره قبولی  20 است.

نوشتاری (Schreiben):

در بخش نوشتاری داوطلبان باید 2 متن (ایمیل رسمی، بیان عقیده، استدلال )را با توجه به تعدای موارد تعیین شده، بنویسند. مدت زمان درنظر گرفته شده برای این بخش 90 دقیقه  و حداکثر نمره قبولی  30 است.

صحبت کردن (Sprechen):

در بخش صحبت کرن در 3 مورد ارزیابی می شود:1- صحبت به منظور اطلاعا رسانی . 2- توصیف یک تصویر. 3- مکالمه دو نفره. مدت زمان درنظر گرفته شده برای این بخش برای  مصاحبه گروهی   20-25 دقیقه  و  برای مکالمه فردی 15-20 دقیقه است. حداکثر نمره قبولی  30 است.

داوطلبان و زبان آموزان برای کسب آمادگی شرکت در آزمون osd ZB2 می توانید از نمونه سوالات به همراه پاسخ نامه و فایل های صوتی بهره مند شوید.

ساختار آزمون  ÖSD ZC1:

در آزمون سطح C1، از  داوطلب انتظار می رود به روانی  و بدون آمادگی قبلی در  زندگی اجتماعی و حرفه ای حتی در موقعیت های پیچیده، ارتباط برقرار کند. آزمون ZC1، مخصوصا مناسب داوطلبانی است که قصد ادامه تحصیل در کشور های آلمان زبان را دارند.

آزمون  ÖSD ZB1 در دو  بخش کتبی  و  شفاهی  برگزار می شود. داوطلب می تواند ماژول ها را باهم و یا به صورت جداگانه امتحان دهد. شرکت در تمام ماژول ها باید نهایت در طی یک سال انجام شود.

در ادامه به توضیح  محتوای هر چهار بخش خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن در  آزمون ÖSD ZC1 پرداخته می  شود:

خواندن (Lesen):

در این بخش در 4 متن موجود، داوطلب باید بتواند مفهوم کلی و جزئیات را از این متون معتبر که از  کشور آلمان، سوییس و اتریش هستند را استنباط کند. مدت زمان درنظر گرفته شده برای این بخش 90 دقیقه  و حداکثر نمره 20 و حداقل نمره قبولی  10 است.

شنیداری (Hören):

در این ماژول داوطلب 2 فایل صوتی  با لهجه های استاندارد اتریشی، آلمانی و سوییسی می شنود. آنچه اهمیت دارد درک مطلب کلی  و جزئی از اطلاعات فایل های صوتی است.مدت زمان درنظر گرفته شده برای این بخش 40 دقیقه  و حداکثر نمره 20 و حداقل نمره قبولی  10 است.

نوشتاری (Schreiben):

در بخش نوشتاری داوطلبان باید 2 متن (ایمیل رسمی، بیان عقیده، استدلال )را با توجه به تعدای موارد تعیین شده، بنویسند. مدت زمان درنظر گرفته شده برای این بخش 90 دقیقه  و حداکثر نمره 30 و حداقل نمره قبولی  15 است.

صحبت کردن (Sprechen):

در بخش صحبت کرن در 3 مورد ارزیابی می شود: 1- صحبت به منظور اطلاعا رسانی . 2- توصیف یک تصویر. 3- مکالمه دو نفره. مدت زمان درنظر گرفته شده برای این بخش برای  مکالمه فردی 15-20 دقیقه است. حداکثر نمره 30 و حداقل نمره قبولی  18 است.

آزمون تلک telc

آزمون تلک telc

موسسه ی اروپایی telc برگزارکننده ی آزمون های استاندارد زبان و بر اساس GERاست که دفتر مرکزی آن در فرانکفورت قرار دارد.telc دارای بیش از پنجاه سال تجربه در برگزاری آزمون های زبان در سرتاسر جهان است. آزمون ها بر اساس قوانینی یکسان و در بیش از 3000 مرکز درجهان و با ارائه ی بیش از 70 مدرک به 10زبان برگزار می گردد.آزمون telc در زمینه های مختلف از جمله کار، تحصیل و مهاجرت برگزار می شود. مدرک telc مورد قبول تمامی دانشگاه های آلمان است.موسسه کارل دوئیسبرگ آلمان با همکاری موسسه فرهنگی ایرسافام این آزمون های telc-A2 وtelc-B1 و telc-B2 و telc-C1 را در تهران و در تاریخ های متفاوت برگزار می کند. آزمون ها شامل دو بخش نوشتاری و شفاهی بوده که نمره نهایی آن پس از چهار هفته اعلام می‌گردد.

مدرک آزمون telc مورد تایید سفارت آلمان است.