آزمون DELE اسپانیایی، شرایط برگزاری و نحوه ثبت نام

آزمون Dele زبان اسپانیایی یا همان دله سرواژه عبارت Diplomas de Español como Lengua Extranjera به معنی دیپلم زبان اسپانیایی به‌عنوان یک زبان خارجی است. مدرک رسمی DELE توسط موسسه سروانتس اسپانیا به نمایندگی از وزارت آموزش و پرورش این کشور برای شرکت‌کنندگانی صادر می‌شود که آزمون استاندارد دله را با موفقیت گذرانده باشند. از مزیای مهم مدرک دله این است که تاریخ انقضاء ندارد و همیشه می‌توانید از آن استفاده کنید.

هر ساله بیش از ۶۰ هزار آزمون در بیش از ۸۰۰ مرکز امتحانی در ۱۰۰ کشور جهان برگزار می‌شود. در بسیاری از کشورها، مدارک DELE توسط مدارس و دانشگاه‌ها به‌عنوان مکملی برای سیستم‌های ارزیابی اختصاصی خودشان پذیرفته شده است؛ به‌طوری که از آن به‌عنوان شرط ورود برای دانشجویان غیر بومی استفاده می‌شود.

تاریخچه آزمون دله

DELE در سال 1989 توسط وزارت آموزش اسپانیا ایجاد شد. دانشگاه سالامانکا با صدور گواهینامه‌های خود به زبان اسپانیایی تا سال 1991 با وزارت آموزش اسپانیا همکاری کرد. در این زمان نیز کار توسعه، ایجاد و درجه‌بندی آزمون دله را انجام دادند. از سال 2002 انستیتو سروانتس مسئول برگزاری آن بوده است. همچنین به عنوان هیئت امتحانات مرکزی عمل کرده و مدارک تحصیلی را نیز صادر می کند. مؤسسه سروانتس از آن زمان وظیفه برگزاری امتحانات، طراحی اوراق امتحانی و بارم‌بندی را به دانشگاه سالامانکا محول کرده است.

ساختار آزمون DELE

در ابتدا DELE تنها در ۳ سطح وجود داشت، اما بعدها به آزمونی با ۶ سطح تبدیل شد که هر کدام شرایط خاصی دارند و توسط چارچوب مرجع مشترک زبان‌های اروپایی توصیف شده است.

سطح های آزمون Dele اسئانیایی

 

سطح A1 آزمون دله

در این سطح توانایی زبان‌آموز برای استفاده از زبان پایه در موقعیت‌های ارتباطی که شامل نیازهای فوری یا مسائل بسیار رایج روزمره است، ارزیابی می‌شود. سطح A1 آزمون دله آزمون از دو بخش تشکیل شده است. در بخش اول مهارت خواندن و نوشتن مورد سنجش قرار می‌گیرد و داوطلبان باید یک آزمون درک مطلب را در ۴۵ دقیقه و بیان نوشتاری و تعاملی را طی ۲۵ دقیقه تکمیل کنند.

در بخش دوم که در آن مهارت‌های گفتاری مورد سنجش قرار می‌گیرد، داوطلبان باید آزمون درک مطلب شنیداری را در ۲۰ دقیقه و امتحان بیان شفاهی و تعاملی را در ۱۵ دقیقه انجام دهند. حداکثر نمره ممکن برای این سطح ۱۰۰ امتیاز است و داوطلبان باید در هر بخش از امتحان، حداقل ۳۰ نمره کسب کنند.

سطح A2 آزمون DELE

دارنده مدرک A2 آزمون DELE می‌تواند عبارات رایج روزمره مانند اطلاعات اولیه درباره خود و خانواده، خرید، مکان‌های دیدنی، مشاغل و غیره را درک کند. در بخش اول این سطح نیز مهارت خواندن و نوشتن مورد سنجش قرار می‌گیرد که داوطلبان باید آزمون درک مطلب را طی ۶۰ دقیقه و امتحان نوشتار و تعامل را در ۵۰ دقیقه تکمیل کنند. بخش دوم مربوط به درک شنیداری و مکالمه است که به ترتیب ۳۵ و ۱۵ دقیقه برای انجام آنها زمان دارید. حداکثر نمره نیز مانند سطح قبل ۱۰۰ امتیاز است و کسب حداقل ۳۰ نمره در هر بخش الزامی خواهد بود.

سطح B1 دله

در این بخش زبان‌آموز باید بتواند ایده‌های اصلی متون را در صورتی که شامل موضوعات شناخته شده مرتبط با کار یا تحصیل باشد، به صورت واضح درک کند. پس در نتیجه باید بتوانید بیشتر مکالمات در سفر را مدیریت کنید، متونی ساده در مورد موضوعات رایج یا موضوعات مورد علاقه بنویسید و همچنین بتوانید شرح تجربیات، رویدادها، آرزوها و توضیح مختصر نظرات یا برنامه‌های خود را بیان کنید.

سوالات سطح B1 به دو گروه تقسیم شده که در قسمت اول یک آزمون درک مطلب ۷۰ دقیقه‌ای و یک آزمون شنیداری ۴۰ دقیقه‌ای وجود دارد. در قسمت دوم هم داوطلبان باید یک آزمون کتبی بیان و تعامل را در ۶۰ دقیقه و یک آزمون گفتاری را در ۳۰ دقیقه (۱۵ دقیقه زمان آمادگی) به پایان برسانند. برای قبولی در این سطح باید حداقل ۶۰ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز آزمون را کسب کنید.

سطح B2 امتحان DELE

در این سطح باید مفاهیم متون پیچیده را درک کنید که حتی متون فنی مرتبط به رشته‌ی تحصیلی شما را هم شامل می‌شود. با افراد بومی با تسلط کافی تعامل داشته باشید و همچنین بتوانید متنی واضح و دقیق در مورد موضوعات مختلف یا دفاع از نقطه نظر خود بنویسید.

آزمون درک مطلب ۷۰ دقیقه و آزمون درک مطلب شنیداری ۴۰ دقیقه در سطح B2 به طول می‌انجامد. در بخش دوم، داوطلبان ۸۰ دقیقه برای آزمون کتبی و ۳۰ دقیقه (۱۵ دقیقه زمان آمادگی) برای آزمون بیان و تعامل گفتاری زمان دارند. قبولی در این سطح نیز به حداقل ۶۰ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز احتیاج دارد.

آزمون دله زبان اسپانیایی

سطح C1 آزمون دله

مدرک سطح C1 آزمون DELE گواهی می‌دهد که داوطلبان صلاحیت زبانی کافی برای درک و تشخیص طیف گسترده‌ای از متون طولانی و کاملا سخت را دارا هستند. همچنین می‌توانید بدون هیچ تلاش آشکاری برای یافتن کلمات مناسب، نظر خود را به صورت روان بیان کنید و از زبان به‌طور موثر برای اهداف اجتماعی، تحصیلی و حرفه‌ای استفاده خواهید کرد.

مطابق با سطوح قبلی در بخش اول، تست درک مطلب و درک شنیداری را داریم که به ترتیب ۹۰ و ۵۰ دقیقه به طول می‌انجامد. در بخش مهارت‌های یکپارچه، ۸۰ دقیقه برای بیان نوشتاری و ۴۰ دقیقه (۲۰ دقیقه زمان آمادگی) برای بیان شفاهی در نظر گرفته شده است. حداکثر نمره ممکن در سطح C1 صد امتیاز است که کسب حداقل نمره ۳۰ برای هر یک از دو گروه آزمونی ضروری است.

سطح C2 امتحان DELE

این مدرک گواهی می‌دهد که داوطلب دارای صلاحیت زبانی کافی برای صحبت در هر نوع موقعیتی است و می‌تواند توانایی خود را برای انطباق با هر زمینه‌ای، با دقت معنایی و گرامری شگرف به اثبات برساند.

امتحان این سطح شامل سه تست استفاده از زبان، خواندن و درک شنیداری در ۱۰۵ دقیقه، مهارت شنیدن و بیان نوشتاری (۱۵۰ دقیقه) و مهارت‌های تلفیقی درک مطلب و بیان شفاهی در ۵۰ دقیقه (۳۰ دقیقه زمان آمادگی) است. حداکثر امتیاز ممکن در آزمون ۱۰۰ نمره است که کسب حداقل نمره ۲۰ برای هر یک از سه آزمون ضروری خواهد بود.

شرایط ثبت نام و هزینه آزمون DELE

هزینه‌های ثبت نام آزمون DELE بسته به سطح آزمون و همچنین کشور محل برگزاری متفاوت است. متأسفانه آزمون DELE در ایران برگزار نمی‌شود و برای شرکت در آن می‌توانید به کشورهای همسایه سفر کنید. برای مثال به‌طور میانگین ۱۳۰ یورو برای مدرک A2 و ۲۰۰ یورو برای مدرک C1 دریافت می‌شود.

آزمون DELE

0 پاسخ‌ها

ارسال یک پاسخ

می‌خواهید در گفتگو‌ها شرکت کنید؟
راهنمایی رایگان!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *