آزمون DSH / آزمون آلمانی

آزمون DSH چیست؟

آزمون DSH یک امتحان زبان است که مهارت زبان آلمانی دانشجویانی را که می‌خواهند در موسسات آموزش عالی در آلمان اپلای کنند مورد آزمایش قرار می‌دهد. کلمه‌ی DSH برگرفته از عبارت طولانی Deutsche Sprachprufung fur den Hochschulzugang auslandischer Studienbewerber است. آزمون DSH فقط در دانشگاه‌های آلمان برگزار می‌شود و شامل دو بخش آزمون کتبی و آزمون شفاهی است.

معیارهای احراز برای شرکت در آزمون DSH

DSH برای دانشجویان بین‌المللی که مایل به تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌های آلمان هستند طراحی شده است. این آزمون دو بار در سال و در ماه‌های مارس (اسفند و فروردین) و اکتبر (مهر و آبان) برگزار می‌شود. مفاد آزمون DSH توسط دانشگاه‌های مختلف در آلمان ایجاد و نگهداری می‌شود. همچنین چندین بار در سال مورد بازنگری قرار می‌گیرد.

سطوح مدرک DSH

آزمون DSH دارای 3 سطح است که سطح ابتدایی آن شامل A1 و A2 می‌شود. سطح متوسط شامل B1 و B2 DSH1 است و سطح پیشرفته نیز شامل C1 DSH2 و C2 DSH3 می‌شود. لازم به ذکر است که سه سطح آخر یعنی B2 DSH1 و C1 DHS 2 و C2 DSH 3 از سه بخش درک مطلب، صحبت کردن و نوشتن تشکیل شده است.

بخش درک مطلب

این بخش شامل Listening و Reading Comprehension است که دانش عمومی و مهارت‌های علمی داوطلبان را مورد آزمون قرار می‌دهد. موضوع سوالات مبتنی بر دانش و رشته‌ی داوطلب ارائه می‌شود که توانایی وی را در بیان آنها به صورت کتبی و شفاهی ارزیابی می‌کند.

بخش صحبت کردن

در این قسمت چندین موضوع بیان می‌شود که بیان داوطلب باید خودجوش، روان و رسا باشد. او باید بتواند نظرات خود را به وضوح و با استدلال مناسب بیان کند.

بخش نوشتاری

این بخش شامل نوشتن یک متن خاص، مقاله یا یک نامه است. شما باید افکار و نظرات خود را به سادگی و بدون ایهام به نگارش درآورید.

ساختار آزمون DSH

همان‌طور که در ابتدای مقاله بیان شد، آزمون DSH دارای دو بخش کتبی و شفاهی است.

آزمون dsh / مدرک dsh آلمانی

آزمون کتبی DSH

بخش کتبی ۷۰ درصد از نمرات آزمون DSH را تشکیل می‌دهد. فرهنگ لغت برای استفاده و جستجوی لغات ناآشنا در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. مدت زمان برگزاری این بخش بین ۳ تا ۴ ساعت متغیر است که خود شامل ۴ زیرمجموعه می‌شود.

درک شنیداری

مدت زمان این بخش ۶۰ دقیقه است و ۲۰ درصد از آزمون DSH را تشکیل می‌دهد. سخنرانی‌ها، سمینارها و پرزنتیشن‌ها از اجزای این بخش هستند که داوطلب موظف است هنگام گوش دادن به سمینار یا سخنرانی، نکات اصلی را یادداشت و خلاصه نویسی کند. شرح نکات اصلی متن، نقش حیاتی در پاسخگویی به سوالات دارد. متن شنیداری دو بار پخش می‌شود و پاسخ‌های داوطلبان بر اساس متن و صحت آن ارزیابی خواهند شد.

درک مطلب و کار بر روی متن

این بخش نیز در ۶۰ دقیقه انجام می‌پذیرد و ۲۰ درصد از مجموع نمرات امتحان را شامل می‌شود. امتحان بخش درک مطلب و کار بر روی متن شامل یک متن علمی حدود ۳۰ تا ۶۰ خط به همراه جدول یا نمودار است. هدف از این قسمت مهارت‌های گرامری و ارزیابی دقت داوطلب است که وی باید بر اساس متن ارائه شده به سوالات پاسخ دهد.

کار بر روی یک متن علمی

این بخش فقط ده درصد از کل آزمون DSH را در برمی‌گیرد و حدود ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد. در بخش متن علمی یک مطلب در اختیار شرکت کننده قرار می‌گیرد که صرفا بر زبان آلمانی تمرکز دارد. سوالات بر اساس ساختارهای دستوری، دگرگونی‌ها و غیره است و توانایی داوطلب را برای بازسازی متن با گرامر و معنای صحیح کلمات ارزیابی می‌کند. دقت گرامری نقش مهمی در این قسمت دارد.

تولید محتوا

همان‌گونه که از نام آن مشخص است، یک متنی را باید با دانش خودتان به رشته‌ی تحریر درآورید. این قسمت ۲۰ درصد از امتیاز امتحان را تشکیل می‌دهد که باید در مدت ۶۰ دقیقه انجام شود. برای تکمیل این بخش، مهارت‌های نوشتاری و دایره واژگان گسترده مورد نیاز است. موضوع مشخصی ارائه می‌شود و داوطلبان باید متنی در حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ کلمه بنویسند و به هر سوال به صورت مفصل و با توضیح، اظهار نظر و مقایسه پاسخ دهند. مهمترین نکته‌ای که برای این بخش باید در نظر داشت، «محتوا» و «صحت توانایی شما در بیان» است. همچنین، تأکید زیادی هم بر جنبه‌های دستور زبانی وجود دارد.

آزمون شفاهی DSH

آزمون شفاهی ۳۰ درصد باقیمانده از کل آزمون DSH را تشکیل می‌دهد و ۲۰ دقیقه برای این بخش زمان دارید. یک متن کوتاه، جدول، نمودار یا صدای ضبط شده از یک موضوع علمی به داوطلبان داده می‌شود. این بخش توانایی داوطلب را برای برقراری ارتباط واضح و روان به زبان آلمانی آزمایش می‌کند. زبان‌آموز باید توانایی ارتباط هوشمندانه میان رویدادها، حقایق و جریان‌های فکری را داشته باشد. داوطلبان بر اساس مهارت‌های مکالمه و بحث در زمینه دانشگاه و همچنین توانایی در برقراری ارتباط مناسب و بیان اطلاعات ارزیابی می‌شوند. در این بخش باید سوالات را درک کنید و به سرعت پاسخ مناسب دهید.آزمون DSH

ثبت نام و هزینه شرکت در آزمون آلمانی DSH

شما می‌توانید برای شرکت در آزمون DSH به صورت آنلاین یا حضوری در دانشگاه مربوطه ثبت نام کنید. فرم ثبت نام را پُر کرده و هزینه‌های مورد نیاز را بپردازید. پس از ثبت نام موفق، یک ایمیل تأیید دریافت خواهید کرد. رسید پرداخت را هنگام ورود به جلسه‌ی امتحان از شما می‌خواهند. اما از آنجایی که پرداخت ارزی هزینه در کشورمان کمی دشوار است، می‌توانید موضوع را به آلمان موکول کنید و پس از ثبت نام حضوری و شرکت در آزمون، امیدوار به اخذ مدرک DSH از دانشگاه‌های این کشور باشید.

هزینه‌ی شرکت در آزمون DSH بسته به دانشگاه متفاوت است. این رقم به طول معمول بین ۱۰۰ تا ۱۳۰ یورو متغیر است که البته برخی از دانشگاه‌ها هزینه‌های اضافی دیگری را نیز دریافت می‌کنند.

نحوه نمره‌دهی و اعلام نتایج

داوطلب برای شرکت در آزمون شفاهی ملزم به قبولی در آزمون کتبی است. اعلام نتایج با عناوین «قبول شده» یا «عدم قبولی» ارائه می‌شود. عملکرد داوطلب در بخش‌های مختلف امتحانات کتبی و شفاهی به صورت درصد اندازه‌گیری می‌شود و نمره کل در سه سطح زیر اعلام خواهد شد.

  • DSH-1 (۵۷ درصد یا بالاتر) مهارت زبان «ابتدایی» را تأیید می‌کند.
  • DSH-2 (۶۷ درصد یا بالاتر) به مهارت زبان «پیچیده» اشاره دارد.
  • DSH-3 (۸۲ درصد یا بالاتر) مهارت زبان «فوق العاده» را بیان می‌کند.

اگر امتیاز کسب شده کمتر از ۵۷ درصد باشد، به معنی «عدم قبولی» است.

مدرک DSH

نتایج آزمون DSH برای ۲ سال معتبر است و با قبولی در آزمون شفاهی گواهی موقت صادر می‌شود. هیچ گواهی‌ای برای سطح DSH I صادر نخواهد شد و گواهی رسمی DSH II یا DSH III شش هفته پس از تاریخ آزمون صادر می‌شود.

آزمون DSH

0 پاسخ‌ها

ارسال یک پاسخ

می‌خواهید در گفتگو‌ها شرکت کنید؟
راهنمایی رایگان!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *