آزمون WiDaf / آزمون بین المللی آلمانی

همه چیز درباره آزمون WiDaf

آزمون WiDaf یک آزمون استاندارد زبان آلمانی است که در سطح بین‌المللی ارائه می‌شود. این آزمون، مهارت‌های زبانی و توانایی داوطلبان در درک و استفاده از زبان آلمانی مربوط به حرفه و بیزینس را در یک محیط کاری می‌سنجد. آزمون WiDaf به‌طور مشترک توسط اتاق صنعت و بازرگانی کشورهای آلمان و فرانسه توسعه یافته است و در چهار سطح طبقه‌بندی می‌شود. سطح A1 مبتدی، A2 مقدماتی، B1 متوسط و B2 متوسط رو به بالا است.

هدف از آزمون WiDaf چیست و چه کسی می‌تواند در آن شرکت کند؟

هدف از آزمون WiDaf ارزیابی مهارت‌های زبان آلمانی افرادی است که قصد کار در کشور آلمان را دارند. این آزمون توسط بسیاری از دانشگاه‌ها، کالج‌ها و برنامه‌های تبادل بین‌المللی پذیرفته شده است و در بسیاری از شرکت‌ها به عنوان مدرک معتبر و قابل اعتماد برای راستی‌آزمایی مهارت زبان آلمانی ارزیابی می‌شود. هر فردی که آلمانی زبان مادری وی نیست اما قصد دارد آن را برای اهداف حرفه‌ای و شغلی خود انتخاب کند، می‌تواند در آزمون WiDaf شرکت کند.

 

ساختار آزمون WiDaf

آزمون WiDaf به دو بخش کلی تقسیم می‌شود که به صورت پرسشنامه‌ی چند گزینه‌ای مطرح شده و در مجموع ۱۵۰ سوال دارد. زمان امتحان حدود ۱۵۰ تا ۱۸۰ دقیقه است و در چهار قسمت از مهارت‌های زبانی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. بخش اول شامل سه قسمت است که تسلط بر واژگان تجاری، گرامر و درک مطلب داوطلب مورد بررسی قرار می‌گیرد. در بخش دوم هم در نهایت به آزمون درک شنیداری می‌رسیم.

آزمون آلمانی WiDaf

قسمت اول: درک مطلب

بخش درک مطلب آزمون WiDaf شامل سوالاتی چند گزینه‌ای بر اساس یک متن کوتاه است. این متن معمولاً حدود ۲۵۰ کلمه است و به سبک رسمی نوشته می‌شود. سوالات مورد نظر برای آزمایش درک داوطلب از متن است که توانایی وی را در موارد مختلفی می‌سنجد. برای موفقیت در این بخش باید بتوانید عناوین زیر را به درستی انجام دهید.

 • نکات اصلی متن را مشخص کنید
 • روابط بین ایده‌ها و جملات را در متن درک کنید
 • هدف نویسنده از نوشتن متن را مشخص کنید
 • معنای متن را تفسیر کنید

قسمت دوم: درک شنیداری

بخش درک شنیداری آزمون WiDaf از سوالات چند گزینه‌ای بر اساس یک گفتگوی کوتاه تشکیل شده است. دیالوگ معمولاً 2 دقیقه طول می‌کشد و توسط دو آلمانی‌زبان صحبت می‌شود. این سوالات برای بررسی میزان درک داوطلب از گفتگو طراحی شده‌اند که در پایان باید بتوانید موارد زیر را انجام دهید.

 • نکات اصلی گفتگو را مشخص کنید
 • ارتباط بین مکالمات را در گفتگو درک کنید
 • هدف سخنرانان از گفتگو را مشخص کنید
 • دیالوگ را تفسیر کنید

  آزمون WiDaf

قسمت سوم: گرامر

بخش گرامر آزمون WiDaf سوالات چند گزینه‌ای دارد که هر سوال شامل یک جمله با یک جای خالی است و شما باید کلمه یا عبارت صحیح را برای پر کردن آن انتخاب کنید. موارد مهم در این بخش به ترتیب زیر هستند.

 • از فرم‌های صحیح برای افعال استفاده کنید
 • از حروف اضافه در جای صحیح بهره ببرید
 • از فاعل، اسم و قید به‌طور صحیح استفاده کنید
 • صفت‌ها را با ترتیب درست و متناسب با اسم به کار ببرید

قسمت چهارم: واژگان

بخش واژگان آزمون WiDaf هم شامل سوالات چند گزینه‌ای می‌شود که هر سوال شامل یک کلمه و پنج تعریف ممکن است. شما باید تعریفی را انتخاب کنید که به بهترین وجه با معنای کلمه مطابقت داشته باشد. لازم است تا در این بخش از آزمون بتوانید معنی کلمات آلمانی را به خوبی درک کنید و از لغات آلمانی به درستی در جملات استفاده کنید.

آزمون WiDaf

نکاتی برای موفقیت در آزمون WiDaf

 

آزمون WiDaf یک آزمون چالش برانگیز است اما می‌توان با آمادگی مناسب و مطالعه‌ی دقیق در آن موفق شد. با رعایت نکات زیر می‌توانید شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

 

مطالعه را از ابتدای روز آغاز کنید. این کار به شما زمان زیادی برای یادگیری مطالب و تمرین می‌دهد که علاوه بر آن تا پایان روز نیز فرصت مرور مطالب را خواهید داشت. یک برنامه مطالعاتی ایجاد کنید. هنگامی که یک ایده کلی از آنچه که باید یاد بگیرید را به دست آوردید، برای خود برنامه‌ریزی کنید. برنامه‌ریزی و دسته‌بندی مطالب کمک می‌کند تا در مسیر بمانید و مطمئن شوید که همه مطالب را پوشش داده‌اید.

 

یک شریک برای مطالعه پیدا کنید. مطالعه با یک فرد دیگر که او هم قصد یادگیری زبان آلمانی را داشته باشد، به شما کمک می‌کند تا انگیزه‌ی خود را حفظ کنید و همچنین موجب می‌شود تا مطالب جدید را سریع‌تر یاد بگیرید. همچنین می‌توانید در مورد نتیجه‌ی کار خود بازخورد دریافت کنید.

 

پس از تمرین بسیار و گذراندن امتحانات مختلف، دریافت بازخورد از سوی شریک مطالعاتی، معلم یا استادتان می‌تواند مفید واقع شود. این بازخورد می‌تواند به شما کمک کند تا بخش‌هایی را که احتمالا چالش بیشتر و متعاقبا نیاز به تمرین بیشتری هم دارند، شناسایی و به نقطه‌ی قوت تبدیل کنید.

 

تست زدن را تمرین کنید. تست‌های تمرینی زیادی به صورت آنلاین یا چاپ شده در کتابفروشی‌ها موجود هستند. تمرین و شبیه‌سازی شرکت در آزمون به شما کمک می‌کند تا به فرمت آزمون و انواع سؤالاتی که ممکن است پرسیده شود آشنا شوید.مدرک آزمون WiDaf

اعتبار آزمون WiDaf

 

آزمون WiDaf در مقیاس 0 تا 990 بارم‌بندی شده که بدیهی است 0 کمترین نمره و 990 بالاترین امتیاز است. این آزمون بسیار معتبر و قابل اعتماد برای سنجش مهارت زبان آلمانی است و توسط متخصصان زبان تهیه و از سوی مراجع رسمی آلمانی تأیید شده است. آزمون WiDaf همواره نشان داده است که در نتایج خود ثابت است؛ به این معنی که افراد با شرکت چندباره در آزمون، همواره نمرات مشابهی را کسب خواهند کرد.

مزایای آزمون WiDaf چیست؟

 

انجام تست WiDaf مزایای زیادی دارد که از میان آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهارت‌های زبان آلمانی خود را ارزیابی کنید
 • مهارت‌های زبان آلمانی خود را بهبود بخشید
 • گواهی مهارت زبان آلمانی دریافت کنید
 • شانس خود را برای کار در آلمان افزایش دهید
 • شانس خود را برای دریافت ویزا و زندگی در آلمان افزایش دهید

چگونه برای امتحان WiDaf آماده شویم؟

 

راه‌های زیادی جهت آماده شدن برای شرکت در آزمون WiDaf وجود دارد. می‌توانید با گرامر و واژگان آلمانی مطالعه را شروع کنید. تست زدن را تمرین کنید و در صورت امکان با فردی دیگر مثلا همکلاسی خود تمرین کنید. آزمون WiDaf در بسیاری از مراکز زبان در کشورهای مختلف در دسترس است و هزینه‌ی آن بسته به مرکز آزمون متفاوت خواهد بود. معمولا حدود ۶۰ یورو را می‌توانید برای آن در نظر بگیرید. اگر قصد دارید در آلمان کار یا زندگی کنید، آزمون WiDaf راهی عالی برای آماده شدن جهت زندگی در آلمان است.

آزمون WiDaf

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *