آزمون ایتالیایی plida

آزمون بین‌المللی PLIDA چیست؟

آزمون PLIDA سرواژه‌ی عبارت Progetto Lingua Italiana Dante Alighieri به معنی دیپلم انجمن زبان دانته آلیگیری است. PLIDA جزو مدارکی است که توسط انجمن دانته آلیگیری صادر می‌شود و مهات زبان‌آموز را در زبان ایتالیایی به عنوان یک زبان خارجی تأیید می‌کند. مدرک PLIDA پس از موفقیت در آزمون آن قابل دریافت است که شعبه رم این انجمن، مرکز رسمی برای صدور گواهینامه PLIDA محسوب می‌شود. 

سطح‌بندی آزمون PLIDA

آزمون پلیدا به شش سطح تقسیم میشود که در چارچوب مرجع مشترک زبان‌های اروپایی قرار می‌گیرد: 

سطح Elementary 

المنتری دو زیرسطح دارد که اولی PLIDA A1 CEF نام دارد و سطح ورود محسوب می‌شود. دومی نیز PLIDA A2 CEF نامیده می‌شود و سطح بقا در زبان ایتالیایی است. 

سطح Intermediate 

این مورد هم دو زیرسطح با نام‌های PLIDA B1 EQF و PLIDA B2 EQF دارد که اولی سطح آستانه و دومی سطح پیشرفت است. 

سطح Advanced 

در نهایت سطح پیشرفته در مدرک PLIDA را داریم که خود به دو بخش PLIDA C1 CEF و PLIDA C2 CEF تقسیم می‌شود. مورد نخست سطح اثربخشی و دومی هم سطح تسلط نامیده می‌شود. 

چه کسی میتواند در آزمون بین المللی PLIDA شرکت کند؟

گواهی PLIDA اساسا برای افراد غیر بومی ایتالیا در نظر گرفته شده است و هر فردی که چه شهروند ایتالیا باشد یا در کشور دیگری زندگی می‌کند می‌تواند در آن شرکت کند. اگر به دلیل تحصیل، کار یا هر علت دیگری نیاز به گواهی مهارت در زبان ایتالیایی دارید، می‌توانید در آزمون PLIDA شرکت کنید.

مهارت نوشتن به زبان خارجی

انجمن Dante Alighieri برگزارکننده آزمون‌های پلیدا با تأییدیه آکادمیک از دانشگاه ساپینزای رم است. آزمون بر اساس اصول رویکرد ارتباطی در زندگی واقعی طراحی شده است تا توانایی زبان‌آموز را در چهار زمینه‌ی گفتار، نوشتار، خواندن و شنیدن آزمایش کند. مدت زمان امتحان بسته به سطح انتخابی، بین 100 تا حداکثر 190 دقیقه است. 

آزمون PLIDA در شش سطح A1 تا C2 برگزار می‌شود که در ادامه سطح هریک از مهارت‌ها را بررسی می‌کنیم: 

سطح A1 در آزمون ایتالیایی PLIDA 

مهارت در این سطح به معنای توانایی استفاده از عبارات آشنای روزمره با هدف رفع نیازهای مشخص و پرسش و پاسخ به سؤالات در مورد جزئیات مختلف است. در این سطح از مهارت در زبان ایتالیایی، تعامل با افراد ایتالیایی زبان در حد ابتدایی میتواند انجام شود. البته به شرط اینکه طرف مقابل هم آماده کمک باشد. 

سطح A2 در آزمون PLIDA

این سطح به میزان توانایی برقراری ارتباط در امور ساده که مستلزم تبادل مستقیم اطلاعات در زمینه‌های مرتبط است، اشاره دارد. برای مثال، فردی که مهارت A2 مدرک PLIDA را دارد باید بتواند درباره‌ی اطلاعات شخصی و خانوادگی، خرید کردن، جغرافیای محلی و شغل و حرفه‌اش، توضیحات به نسبت کاملی را ارائه کند. 

در دو سطح بالا 15 سوال برای متون شفاهی و 2 متن 40 دقیقه‌ای در بخش نوشتن وجود دارد. در سطح A1 و A2 به ترتیب 15 و 12 سوال برای بخش خواندن مورد استفاده قرار می‌گیرد و 10 تا 15 دقیقه هم برای صحبت کردن فرصت دارید. 

سطح B1 در آزمون PLIDA

زبان‌آموز در سطح B1 باید توانایی درک متون نوشتاری و گفتاری در مورد موضوعات آشنا را داشته باشد. در این سطح، فرد می‌تواند بهطور مؤثر در هر گفتگویی شرکت کند، نظرات خود را بیان کند و توضیحات ساده‌ای را ارائه دهد.

زبان آموزان دختر در حال انجام آزمون PLIDA

سطح B2 در آزمون PLIDA

سطح B2 گواهینامه پلیدا صلاحیت زبانی مهمی است که همچنان برای ثبتنام در مدرسه یا دانشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. حتی پس از فارغالتحصیلی نیز برای ادامه‌ی تحصیل یا شرکت در دورههای حرفهای و آموزشی به آن نیاز خواهید داشت. مدرک سطح B2 برای ورود به بازار کار هم مورد نیاز است و هرچه شغل شما نیاز به تعامل بیشتری با دیگر افراد داشته باشد، حساسیت‌های مهارت زبانی نیز بیشتر خواهد شد. 

دارنده‌ی مدرک PLIDA سطح B2 میتواند به صورت روان با ایتالیایی زبانان تعامل داشته باشد و از آن در فعالیتهای مرتبط با شغل خود در زمینه‌های گوناگون استفاده کند. 

سطح C1 در آزمون PLIDA

سطح C1 سطح پیشرفته‌ی زبان ایتالیایی است که دارنده‌ی آن تسلط نسبی به زبان و فرهنگ ایتالیایی دارد. به گونهای که میتوان از آن در تمامی محیطهای کاری حرفهای، تجاری، صنعتی و اداری استفاده کرد. با مدرک PLIDA در سطح C1 می‌توان طیف گسترده‌ای از متون طولانی را متوجه شد یا تولید کرد و معانی ضمنی را در نوشته‌های پیچیده‌تر مانند آثار ادبی تشخیص داد. 

سطح C2 در آزمون PLIDA

این سطح یعنی صلاحیت زبانی بالا که با یک گوینده فرهیخته ایتالیایی زبان قابل مقایسه است. با داشتن مدرک C2 می‌توانید در هر زمینه‌ای از تخصص خود فعالیت کنید و حتی زبان ایتالیایی را به دیگران آموزش دهید. 

مزایای مدرک PLIDA

گواهی PLIDA بهطور رسمی توسط وزارت امور خارجه، وزارت کار و رفاه و وزارت آموزش، دانشگاه و تحقیقات ایتالیا به رسمیت شناخته می‌شود. بر اساس فرمان وزارت کشور ایتالیا در سال 2010، هر فرد خارجی که قصد دریافت اجازه اقامت طولانی مدت را در این کشور داشته باشد، باید بتواند مهارت خود را در زبان ایتالیایی ثابت کند. 

دارندگان مدرکA2 PLIDA  حتی از شرکت در آزمون‌های استانی هم معاف هستند. با داشتن مدرک B2 یا C1 نیز بسته به دانشگاه و رشته می‌توانید بدون شرکت در آزمون اجباری زبان ایتالیایی در دانشگاهها یا مدارس ثبتنام کنید. 

نمره قبولی در آزمون ایتالیایی PLIDA 

هر بخش از آزمون 30 امتیاز دارد که شامل خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن می‌شود. حداقل امتیاز قبولی در هرکدام 18 است که امتیاز کلی 72 را برای قبولی تضمین می‌کند. حداکثر امتیازی که می‌توان در آزمون PLIDA کسب کرد، برابر با 120 است. یکی از نقاط قوت این آزمون، امکان شرکت مجدد در همان بخشی است که امتیاز قبولی را در آن کسب نکرده‌اید. به این ترتیب نیازی نیست که دوباره برای تمام بخش‌ها آماده شوید. 

هزینه شرکت در آزمون PLIDA برای هر سطحی متفاوت است و از حدود 65 تا 135 یورو متغیر خواهد بود. مراکز برگزار کننده‌ی آزمون هم می‌توانند مطابق با امکاناتی که در اختیار زبان‌آموزان قرار می‌دهند، هزینه‌ی متفاوتی را دریافت کنند. 

پس از آزمون، برگه‌های آن از مراکز مختلف جمع‌آوری شده و به دفتر مرکزی ارسال می‌شود. خبر خوب این‌که آزمون پلیدا در ایران هم برگزار می‌شود و نتایج حدود یک ماه پس از برگزاری آزمون روی وب‌سایت PLIDA قابل مشاهده است. 

0 پاسخ‌ها

ارسال یک پاسخ

می‌خواهید در گفتگو‌ها شرکت کنید؟
راهنمایی رایگان!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *