زبان آموزان مرکز زبان دیپلما در حال مطالعه در کافه منتظر شروع بهترین کلاس اسپانیایی در رشت

نکاتی درباره افزایش مهارت reading در زبان انگلیسی

نکاتی درباره افزایش مهارت reading در زبان انگلیسی

نکاتی درباره افزایش مهارت reading در زبان انگلیسی

اهمیت مهارت خواندن (reading) در زبان انگلیسی به اندازه ی مهارت های دیگر از جمله speaking, listening و writing میباشد که تقویت آن تاثیر مستقیمی بر دیگر مهارت ها دارد. اصولاً هر شخصی روشی خاص خود برای خواندن مطالب مختلف را دارد ولی روشهایی هم هست که میتوانند مهارت خواندن شما را تقویت کنند.

1.  مانند هر مهارت دریافتی دیگر، برای پیشرفت در خواندن هیچ راهی جز خواندن بیشتر وجود ندارد. به عبارت دیگر، باید اشتهای خود را برای خواندن افزایش دهید، و آن را به یکی از عادات روزانه خود بدل کنید. برخی محققان بر این باورند که باید “خواننده ای حریص” باشید.

2. مانند مهارت گوش دادن، که در آن لازم نیست معنی تمام کلمات و عبارات را بدانید تا بتوانید پیام اصلی متن را درک کنید، در مورد خواندن نیز همین امر قابل اجرا است. اگر زبان آموزی در سطح  ابتدایی یا متوسط ​​هستید، قطعا در متن به کلمات و عباراتی بر می خورید که تاکنون ندیده اید. با این حال، نباید به محض برخورد با کلمه ای ناشناخته خواندن را متوقف کنید و آن کلمه را در فرهنگ لغت جستجو کنید. در عوض، توصیه می شود تلاش کنید معنی آن را به کمک سایر واژگان، جملات و یا حتی پاراگرافهای قبل یا بعد از آن حدس بزنید. به این کار از نظر تکنیکی، “contextualization” (یافتن معنی یک لغت از زمینه متنی همان لغت)گفته می شود.

3. البته، شکی نیست هر چه کلمات و عبارات بیشتری را بدانید، بهتر و سریع تر می توانید بخوانید. بنابراین، برای آن که بتوانید خیال خود را از بابت خواندن راحت کنید باید دامنه واژگان خود را به حد مطلوب برسانید.

4. همچنین می توانید سرعت خواندن خود را از طریق خواندن بی صدا افزایش دهید. به عبارت دقیق تر، از زبان خود برای خواندن استفاده نکنید و فقط چشم خود را بر روی خطوط حرکت دهید. عملا بهتر است کلمات را ادا نکنید، چرا که تلفظ کلمه به کلمه متن می تواند سرعت خواندن شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

5. یک راه دیگر برای رسیدن به درک مطلب دلخواه این است که خواننده ی فعالی باشید. این بدان معنی است که در زمان خواندن، باید خودتان را به جای نویسنده بگذارید تا بتوانید در مورد متنی که می خوانید حدس بزنید و یا هوشمندانه ادامه ی آن را پیش بینی کنید. می توانید برای افزایش سطح دقت و حساسیت خود، زیر برخی قسمتها خط بکشید یا آن را های لایت کنید، حاشیه نویسی کنید، یادداشتهای کوتاه به کتاب یا متن اضافه کنید، جملاتی را با کلمات متفاوت بنویسید، و یا سعی کنید همان جمله(ها) را با کلمات خود، اما این بار با فرمی متفاوت و با معنی یکسان بازنویسی کنید. در آخر باید گفت اعتقاد بر این است که “خواندن بدون فکر کردن مانند غذا خوردن است بدون هضم کردن “.

6. روشی دیگر برای خواندن سرعتی “scanning” ( خواندن دقیق متن) است. هنگامی که متنی را اسکن می کنید، سعی کنید برخی اطلاعات خاص را به شکل کلمه، عبارت و غیره در آن پیدا کنید. به محض یافتن اطلاعات مورد نظر خود، از ادامه خواندن دست بکشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *