یادگیری زبان دوم

آزمون آیلتس چه مهارت هایی را مورد سنجش قرار می‌دهد؟

آزمون آیلتس (IELTS) شامل چهارمهارت است که در آنها مهارت های صحبت کردن (speaking)، گوش کردن (listening)، خواندن (reading) و نوشتن (writing) شما مورد سنجش قرار می گیرد. هر کدام از این مهارت ها دارای بازه زمانی و محتوای خاصی است که در این مقاله به بررسی آن می پردازیم.

مهارت گفتاری آیلتس IELTS Speaking Skill

به طور کلی مهارت اسپیکینگ آیلتس دارای ۳ پارت است و کل زمان آزمون شفاهی بین ۱۱ تا ۱۴ دقیقه به طول می‌انجامد. این مهارت در آیلتس جنرال و آکادمیک مشابه است. آزمون شفاهی چند روز قبل یا بعد از روز آزمون کتبی برگزار می‌شود و زمان آن از طریق مرکز برگزاری آزمون به داوطلبین اطلاع داده می‌شود.

پارت ۱: این قسمت، معرفی و مصاحبه است. حدود ۴ تا ۵ دقیقه طول می‌کشد. اگزمینر خودش را معرفی می‌کند و پاسپورت را چک می‌کند و از داوطلب می‌خواهد خودش را معرفی کند، هویت خود را تایید کند. بعد از آن سوالات کلی در مورد موضوعات مختلف روزمره مانند خانه، محل تولد، وضعیت تحصیل ، محل کار، تعطیلات، آب و هوا، بازدید از موزه ها، مسافرت و… پرسیده می شود.

اسپیکینگ آیلتس

پارت ۲: اگزمینر یک cue card به شما می‌دهد که شامل یک سوال اصلی و چند sub question مرتبط می‌باشد و شما یک دقیقه زمان دارید با استفاده از کاغذ و مدادی که به شما داده می‌شود نوت برداری کنید و بعد از آن ۲ دقیقه در مورد آن صحبت کنید.
پارت ۳: این بخش شامل سؤالاتی است که درمورد موضوع بخش دوم است و شما باید توضیحات بیشتری درباره آن دهید و ایده‌های خود را بیان کنید. در این قسمت هدف مصاحبه کننده این است که توانایی استفاده از جملات قوی تر را مورد سنجش قرار دهد. این بخش حدود ۴ تا ۵ دقیقه طول می‌کشد.

مهارت شنیداری یا لیسنینگ آیلتس IELTS Listening Skill

این مهارت شامل ۴ بخش است. تعداد کل سؤالات این بخش ۴۰ سؤال است که در ۴ قسمت ۱۰ سؤالی است. زمان آزمون ۳۰ دقیقه برای پاسخگویی به سوالات و ۱۰ دقیقه برای وارد کردن پاسخ ها به برگه پاسخنامه است. مهارت شنیداری در آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال هیچ گونه تفاوتی ندارد.
نمره این بخش هم مانند سایر مهارت ها نمره ای بین ۱ تا ۹ است.هر چه این عدد به ۹ نزدیکتر باشد نشان دهنده مهارت بالاتر داوطلب در این بخش است.

پارت ۱: شامل یک دیالوگ بین دو نفر درباره یک موضوع اجتماعی است که اصولا به صورت روزمره اتفاق می افتد.

پارت ۲: این بخش شامل یک مونولوگ (تک گویی) است که در مورد یک موضوع اجتماعی که بصورت روزانه اتفاق می افتد، صحبت می کند.(مانند صحبت یک فرد درباره سفر)

پارت ۳: شامل یک دیالوگ بین ۲ تا حداکثر ۴ نفر است که در مورد یک موضوع آموزشی مانند صحبت های یک استاد با دانشجو ، می باشد.

پارت ۴: یک مونولوگ یا سخنرانی تک نفره درمورد یک subject دانشگاهی مانند یک سخنرانی در دانشگاه است.

مهارت خواندن آیلتس IELTS Reading Skill

در آزمون آیلتس شما در مدت ۶۰ دقیقه به ۴۰ سؤال ریدینگ پاسخ می‌دهید. در ریدینگ شما زمان اضافی برای انتقال پاسخ به پاسخنامه ندارید پس همزمان جواب های درست را به پاسخنامه وارد کنید.
ریدینگ آیلتس جنرال و آکادمیک متفاوت است.

قالب آزمون ریدینگ آکادمیک

شامل ۳ متن طولانی از متون توصیفی، واقعی، استدلالی یا تحلیلی می باشد. نوع سوالات متفاوت است و انواع گوناگونی دارد مانند: پر کردن جدول یا جای خالی،تطبیق عناوین با چارت ها و نمودارها، تکمیل جملات، جواب های کوتاه، سوالات چندگزینه ای و… .

قالب آزمون ریدینگ جنرال

دارای ۳ بخش کلی است :
بخش ۱: شامل ۲ تا ۳ متن واقعی از موضوعاتی که در کشورهای انگلیسی زبان به طور روزانه و معمول درباره آنها صحبت می شود. مثلا یک متن شامل تبلیغات.

تست آیلتس

بخش ۲: شامل ۲ متن واقعی درباره موضوعات مربوط به کار مانند آموزش کارکنان ،حقوق کارمندان و … است.
بخش ۳: این پارت نسبت به دو قسمت قبلی سخت بوده و شامل یک متن با موضوع عمومی است.

مهارت نوشتن آزمون آیلتس IELTS Writing Skill

رایتینگ آیلتس در حالت کلی شامل ۲ تسک است. تسک اول (Task 1) شامل ۱۵۰ کلمه و تسک دوم شامل ۲۵۰ کلمه است. مدت زمان پیشنهادی برای پاسخگویی به تسک ۱، ۲۰ دقیقه و تسک ۲، ۴۰ دقیقه است. نمره ای که برای تسک دو در نظر گرفته می شود دو برابر تسک یک است.
رایتینگ آیلتس جنرال و آکادمیک تفاوت هایی دارند.

رایتینگ آزمون آیلتس آکادمیک

تسک ۱: شامل یک دیاگرام است که می تواند یک process ، Graph ،Line ، Bar Graph ،Pie Chart یا Multiple Graphs باشد.
تسک ۲: شامل نوشتن essay است .شما باید درمورد موضوعی که به شما داده می شود اظهارنظر کنید یا یک موضوع را تحلیل کنید و دلایل موافقت ها و مخالفت ها با موضوع را بررسی کنید. می‌توان سوالات این بخش را به ۴ دسته کلیOpinion ، Discussion ،Advantages/Disadvantages ، Double -questions تقسیم کرد.

گراف رایتینگ آزمون آیلتس

رایتینگ جنرال

در این نوع آیلتس، رایتینگ تسک ۱ شامل نوشتن یک نامه است .در حالت کلی 3مدل نامه به صورت شخصی ،نیمه رسمی و رسمی وجود دارد.
تفاوتهای ناچیزی در تسک ۲ رایتینگ جنرال و تسک ۲ رایتینگ آکادمیک وجود دارد. یکی از این تفاوت ها این است که، پرسش طرح شده برای نوشتن مقاله در تسک 2 رایتینگ جنرال آسانتر است. پرسش به صورتی طرح می شود که فهم موضوع سوال ساده‌تر است.
یکی دیگر از تفاوت های جزئی این است که موضوع پرسش مقالات IELTS GENERAL در تسک ۲ رایتینگ موضوعی رایج تر مثل خانواده، جامعه، تلویزیون، مدارس، ارتباطات و غیره است. حال آنکه در Task 2 آزمون آیلتس آکادمیک، گستره ای وسیع تر از موضوعات، از خانواده و آموزش گرفته تا اکتشافات فضا و اقتصاد می توانند مطرح شوند که بدون شک می توانند چالش برانگیزتر باشند. پیشنهاد می‌شود به منظور تقویت مهارت نوشتاری که معمولا برای برای زبان‌آموزان چالش‌برانگیز است در کلاس آیلتس شرکت کنید. کلاس آیلتس می‌تواند شما را در نوشتن موضوعات ورزیده‌تر کرده و مهارت شما را افزایش دهد.

جمع بندی

همانطور که گفته شد آزمون آیلتس دارای چهار مهارت اسپیکینگ، لیسینینگ، ریدینگ و رایتینگ است. آزمون شفاهی آیلتس حدود ۱۱ تا ۱۴ دقیقه به طول می انجامد و دارای 3 پارت است. آزمون کتبی شامل ۳ مهارت لیسینینگ، ریدینگ و رایتینگ است .listening کلا ۴۰ دقیقه از زمان آزمون را به خود اختصاص می دهد و شامل چهار بخش به ترتیب دیالوگ، مونولوگ، دیالوگ، مونولوگ است. ریدینگ ۶۰ دقیقه زمان دارد و شامل ۳ متن است و دارای تفاوت‌هایی در نوع جنرال و آکادمیک است.رایتینگ آیلتس هم داری دو تسک است و ۶۰ دقیقه نهایی آزمون کتبی به آن اختصاص داده شده است. یکی از تفاوت‌های اصلی رایتینگ تسک ۱ جنرال و آکادمیک این است که در جنرال شما یک نامه مینویسید اما در آکادمیک یک نمودار را مورد توصیف قرار خواهید داد.

0 پاسخ‌ها

ارسال یک پاسخ

می‌خواهید در گفتگو‌ها شرکت کنید؟
راهنمایی رایگان!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *